Gayrimenkul sektörü 15 günde 1,8 milyar TL kaybetti

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancıya konut satışında değerleme yöntemindeki değişiklik sonrası üyelerinin 15 günde 478 milyon TL kaybettiğini, firma başına kaybın 18 milyon TL olduğunu söyledi. Akbal, bu kaybın tüm sektöre yansımasının ise 1,8 milyar TL’yi bulduğunu aktardı.

Gayrimenkul sektörü 15 günde 1,8 milyar TL kaybetti
Gayrimenkul sektörü 15 günde 1,8 milyar TL kaybetti
Bu içerik 396 kez okundu.
Reklam

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancılara gayrimenkul satışı işlemlerinde değerleme yöntemine ilişkin gidilen düzenlemenin satışları olumsuz etkilediğini belirterek, 15 günlük süreçte sektörün kaybının 1,8 milyar TL’yi bulduğunu söyledi.

20 Eylül’de uygulamaya giren düzenleme ile yabancılara gayrimenkul satışında hileli fiyatlandırmaları engellemek için inşaat ve gayrimenkul firmalarının istedikleri değerleme şirketi ile çalışması uygulamasına son verilmiş ve değerlemeyi yapacak uzmanlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sistemi üzerinden otomatik olarak atanmaya başlamıştı.

FİRMA BAŞINA KAYIP 18 MİLYON TL

Reuters’ta geçen hafta yer alan bir haberde, düzenleme değişikliğinin ardından gelen satış iptalleri ile sektörde yavaşlama yaşandığı belirtilmişti. Haberde, düzenlemenin ardından çok sayıda ekspertiz raporunun konutların satış bedelinin altında kaldığı; özellikle vatandaşlık için gerekli 250 bin dolar bedele ulaşamayan ekspertizler nedeniyle satış iptalleri yaşandığı belirtilmişti.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Akbal, değerleme yöntemindeki değişiklik nedeniyle GİGDER üyelerinin sadece 15 günde 478 milyon TL kaybı olduğunu, firma başına kaybın ise 18 milyon TL'ye ulaştığını belirtti.

Akbal, “Bugün Türkiye'de uluslararası yatırımcılara satılan her 100 gayrimenkulden yaklaşık 25'ini GİGDER'in gerçekleştirdiğini göz önüne aldığımızda, 478 milyon TL'lik bu kaybın tüm sektöre yansımasının tümevarımla 1,8 milyar TL'yi rahatlıkla bulabileceği somut bir veri üzerinden görülüyor” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X