Reklam
Reklam

Vakıf Nasıl Kurulur?

Vakıf kurmak, noterde düzenlenen bir resmi senetle veya ölüme bağlı tasarrufla yapılabilir. Noterde vakıf senedi onay aldıktan sonra vakfın kurulmasında yetkili olan Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yapılarak, tescil edilmesi gereklidir.

Vakıf Nasıl Kurulur?
Vakıf Nasıl Kurulur? tufan
Bu içerik 104 kez okundu.
Reklam

Vakıf kurmak, noterde düzenlenen bir resmi senetle veya ölüme bağlı tasarrufla yapılabilir. Noterde vakıf senedi onay aldıktan sonra vakfın kurulmasında yetkili olan Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yapılarak, tescil edilmesi gereklidir. Vakıf, mahkemenin verdiği uygunluk kararından sonra sicile tescil edilerek tüzel kişilik kazanır. Vakıf senedinde vakfın ismi, organları, yerleşim yeri ve özgülenen mal ve hakların yazması zorunludur.

Vakfın adı kanuna, ahlaka aykırı olmamalı ve belirlenen amaçla doğru uyumlu olmalıdır. İnsanları vakfın amacı doğrultusunda kandıran ve yanılgıya düşüren isimler verilmemelidir. Vakfın ismi herhangi bir kamu, kurum ve kuruluşunun ismi olamaz. Bunun yanı sıra vakfın amacı hukuka uygun, anlaşılabilir, açık ve süreklilik arz etmelidir.

Vakfın mal ve hakları, vakıf kuruculara ait olmalı ve vakfın amacını başlangıç itibariyle olsa dahi karşılamaya yetmelidir. Malvarlığı nakit olarak konulduysa, bir bankaya kuruculardan birinin hesabına yatırılarak, vakıf adına bloke edilmelidir. Bankadan alınana dekont mahkemeye ibraz edilmelidir. Taşınır veya taşınmaz bir malvarlığının değeri ise mahkeme vasıtasıyla yapılmalı ve ilgili sicillere vakıf adına kaydedilmelidir.

Vakıf kurmak söz konusu olduğunda şu unutulmamalı; vakfın bir yönetim organı mutlaka olmalıdır. Vakfın amacına uygun işlemesinin kolaylaşması açısından mütevelli heyeti, denetim birimi ve yönetim organı olması gerekir. Vakfın organlarının kaç kişi olduğu, toplantı ve yeter sayılarının ne kadar olduğu, organların yetki ve görev sürelerinin belirtilmesi gerekir.

Vakıfların Vergi Yükümlülüğü ve Tutması Gereken Defterler

Vakıflar kendi tüzel kişiliklerinden dolayı kurumlar vergisi mükellefi değillerdir. Ancak vakıflara bağlı olan iktisadi işletmeler kurumlar vergisi mükellefi sayılmaktadırlar.

İşletme hesabına göre; işletme hesabı defteri, karar defteri ve bağış makbuzu defteri tutulmak zorundadır.

Bilanço hesabına göre; yevmiye defteri, karar defteri, envanter defteri, büyük defter ve bağış makbuz defteri tutulmak zorundadır.

Kaynak: https://derneknedir.com/

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti