En zengin 400 ABD’linin serveti 1 yılda yüzde 40 arttı

Ünlü iş dünyası dergisi Forbes tarafından her yıl açıklanan ve en zengin 400 ABD'linin yer aldığı Forbes400 listesi belli oldu. Eski ABD Başkanı Donald Trump 25 yıldır ilk kez listede yok. Listenin başında ise Amazon'un kurucusu Jeff Bezos var. Bu yıl listeye giren en genç milyarderse 29 yaşında bir kripto zengini.

En zengin 400 ABD’linin serveti 1 yılda yüzde 40 arttı
En zengin 400 ABD’linin serveti 1 yılda yüzde 40 arttı
Bu içerik 561 kez okundu.
Reklam

Ünlü iş dünyası dergisi Forbes tarafından hazırlanan ABD’nin en zengin 400 kişisinin bulunduğu Forbes 400 listesi dün açıklandı. Forbes’a göre, son bir yılda en zengin 400 ABD’linin serveti yüzde 40 oranında arttı.

Listeye bu yıl 2,9 milyar dolar ve daha fazla serveti olan ABD’liler girebilirken teknoloji devleri Amazon, Tesla, Facebook ve Microsoft’un sahipleri Jeff Bezos, Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Bill Gates listenin başında yer aldı.

SERVETLERİNİ BAĞIŞLAMADILAR

Geçtiğimiz yıl milyarderlerin servetleri artarken, hayırseverlikleri ise azaldı. Servetlerinin yüzde 20’sinden fazlasını hayır işlerine bağışlayan Forbes 400 üyesinin sayısı 10’dan 8’e düştü. Servetlerinin yüzde 1’inden azını bağışlayanların sayısı ise 127’den 156’ya yükseldi.

Forbes’a göre servetini en çok dağıtan kişiler ise Warren Buffet ve ünlü spekülatör George Soros. Soros, dünya çapında yaptıkları vakıf faaliyetleri ile de tanınıyor. Bu faaliyetlerse zaman zaman Soros’un bu vakıflar aracılığı ile ülkelerin iç politikalarına müdahil olduğu iddiaları sebebiyle tartışmalara sebep oluyor.

Google, Amazon ve Facebook’un sahipleri de servetinin yüzde 1’inden azını bağışlayanların arasında yer aldı.

2021’de Forbes 400’deki 51 milyarder değişti. Bu 51 milyarderin 31’i geçtiğimiz yıla göre servetini artırmasına rağmen listede alt sıralarda yer aldı.

TRUMP 25 SENEDİR İLK KEZ LİSTEDE YOK

Listede eski ABD Başkanı ve emlak devi Donald Trump’ın olmaması dikkat çekti. Trump, listenin 25 yıllık demirbaşlarından biriydi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..