Merkel'in yıllardır adeta sırtında taşıdığı muhafazakar bloğu çöküyor

2005 yılından beri Almanya’yı yöneten ve aynı zamanda CDU/CSU ittifakını da sırtlayan Başbakan Angela Merkel’in siyaseti bırakma kararı sonrasında büyük bir boşluk yaratacak… özellikle partisi içinde.

Merkel'in yıllardır adeta sırtında taşıdığı muhafazakar bloğu çöküyor
Merkel'in yıllardır adeta sırtında taşıdığı muhafazakar bloğu çöküyor
Bu içerik 669 kez okundu.
Reklam

Merkel’in ayrılma kararı sonrasında yerine gelen Armin Laschet’in seçmeni cezbetmemesi sonrasında CDU/CSU bloğu tarihinin en kötü anket sonuçlarını almaya devam ediyor. Forsa isimli araştırma şirketinin yaptığı anket sonuçlarına göre seçimlere neredeyse iki hafta kala CDU/CSU’nun oy oranı yüzde 19 seviyesine düştü. Bu oran parti tarihinin en düşük anket sonucu olarak kayıtlara geçerken Sosyal Demokratlar ise oy oranlarını artırmaya devam etti.

Forsa’nın RTL/n-tv için yaptığı anketlerde SPD, oy farkını 6’ya çıkardı. Anket sonuçlarına göre SPD yüzde 25, Yeşiller yüzde 17, Özgür Demokratlar ise oyların yüzde 13’ünü aldı. Aşırı solcu Linke yüzde 6’da kalırken aşırı sağcı AfD ise yüzde 11 seviyesinde yer aldı.

MERKEL’DEN “LASCHET’E DESTEK” ÇAĞRISI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman seçmenlerinden bu ay yapılacak olan seçimlerde muhafazar Armin Laschet’in liderlik ettiği bir hükümete destek olmalarını, yoksa alternatiflerinin solcuların çoğunlukta olacağı bir koalisyon hükümeti olacağını söyledi.

Anketlerde liderliği merkez sol partisi Sosyal Demokratlar’a (SPD) kaptıran CDU/CSU muhafazakar koalisyon bloğu zora giren seçim çalışmalarında SPD liderliğindeki bir koalisyonun hükümet politikalarını sol görüşe doğru kaydıracağı uyarısı ile oy toplamaya çalışıyor.

Merkel, Almanya Federal Meclis alta kanadında yaptığı konuşmada “Önümüzdeki günlerde vatandaşlar; (aşırı solcu) Sol Parti’nin SPD ve Yeşiller ile oluşturduğu ya da en azından Sol Parti’yi dışarıda bırakmayan bir hükümeti ya da Armin Laschet’in başbakanlığıyla CDU ve CSU tarafından yönetilecek ve ülkemizi ılımlı bir şekilde geleceğe taşıyacak federal bir hükümeti seçme şansına sahip olacaklar” dedi.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı