Reklam
Reklam

Balıklar tezgahlarda yerini aldı: Hangi balık nerede, ne kadar?

Balık avlama yasağının sona ermesinin ardından "Vira Bismillah" diyerek denize açılan balıkçılar ilk ağlarını çekti. İstanbul’daki balık tezgahları boş kalırken, başta Karadeniz olmak üzere diğer bölgelerde tezgahlar doldu. Tezgahlarındaki yerlerini alan balıkların fiyatları da belli oldu.

Balıklar tezgahlarda yerini aldı: Hangi balık nerede, ne kadar?
Balıklar tezgahlarda yerini aldı: Hangi balık nerede, ne kadar?
Bu içerik 523 kez okundu.
Reklam

1 Eylül’de sona eren av yasağının ardından balıkçılar, gece 00.00’da ağlarını denizle buluşturdu. Deniz özlemini gideren balıkçılar, sezonun ilk balıklarını tuttu. Başta İstanbul olmaz üzere birçok ilde balıkçılar beklediği bolluğu yakalayamazken, erkenden balık pazarına giden vatandaşların yüzü gülmedi.

İSTANBUL’DA İSTAVRİT 15 LİRADAN BAŞLADI

Gürpınar Su Ürünleri Halinde balık satan Ömer Beter, “İstavrit, sezonun ilk balıkları olduğu için kolisi 250 TL yaptı. Kilosu yaklaşık 15-20 TL'ye geldi. Tabi sezon başı olduğu için balıklar biraz daha küçük. İnşallah ilerleyen günlerde daha da büyüyecek daha da güzel balıklar gelecek. Bugün ilk gün olduğu için kayıklar zaten gece 12'den sonra çıktılar denize. Çok fazla balık gelmez bugün ama ilerleyen günlerde daha bol bir şekilde gelmesini bekliyoruz.

Karaköy Balıkçılar Çarşısı'nda son durumla ilgili bilgi veren balık pazarı esnafı Hüseyin Kalyoncu; “İstavrit 35-40 TL, 350-400 gramlık çipura ve levrekler tanesini 20 liradan satıyoruz. Biraz daha büyüğü 40-45 TL, biraz daha küçüğü 17 TL. Karadeniz somonu var. Tanesi 50 TL. 1 kilo 300 gram geliyor. Norveç somonu var. Kilosu 90 TL. Dolarla geldiği için pahalı. Hamsi yok. Balık haline gelmiş. Kilosu 50 TL. 200 kasa gelmiş. Koskoca İstanbul'a yetmez” şeklinde konuştu.

Avdan boş dönüldüğünü dile getiren Yusuf Durmaz, “Avlar bugün biraz boş döndü. 4 aylık bir yasak vardı. Hava da olumsuz. Balıkçılık 1 haftaya rayına oturacak. Şu an istavrit çıktı. Halde kilosu 500 TL yaptı. Tekir çıktı. Hamsi çıkmadı. Az çıktı ama başka yere göndermişler. 1 hafta sonra palamut bekliyoruz. Mevsimi önce palamut sonra hamsidir. Çinekop ve sarıkanat çıkmaya devam edecek. Beklentimiz bol olması” dedi.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti