Reklam
Reklam

Noter Tasdikli Tercüme

Noter Tasdikli Tercüme

Noter Tasdikli Tercüme
Noter Tasdikli Tercüme reklam
Bu içerik 123 kez okundu.
Reklam

 

 

Noter onaylı çeviri olarak da ifade edilen noter tasdikli tercüme çeviri yapıldıktan sonra ilgili belgenin noter tarafından onaylanmasıdır. Bu işlemi yapan tercümanı yeminli olması ve işleme noterce onay verilmesi hizmeti diğer tercüme hizmetlerinden ayırır. Özellikle kimlik, aile cüzdanı, diploma, nüfus cüzdanı, mahkeme kararı gibi belgelerin tercüme edilebilmesi için işlemin noter onaylı olması gerekir. Bu sayede ilgili belge yasalar önünde geçerli kabul edilecektir.

 

Noter tarafından onaylanan belgeler o tercümanın dile tamamen hakim olduğunu ve çevirinin eksiksiz şekilde yapıldığını ortaya koyar. Ortaya çıkan çevirinin bir örneği çevirmende bir örneği ise tercümanda kalır. Bunu yapacak olan tercümanın daha önceden noter karşısında yemin etmiş olması gerekir. Eğer ilgili tercümanın yemin belgesi yoksa bunları tarafından yapılan tercümelere noterce onay verilmez.

 

Neden Noter Tasdikli Tercüme Yaptırılır?

Yeminli tercümanın yemin zaptı imzaladığı noterlerde yapılabilen noter tasdikli tercüme işlem sonrasında belgeye ilgili büro tarafından kaşe atılır. Daha sonra üstte tercüme altta ise belgenin kendisi koyularak çift suret şeklinde hazır edilir. Belgeyi alacak olan müşteri dilediği zaman bu belgeyi notere tasdik ettirebilir. Ancak bunun için tasdik ücreti ödenmesi gerekir.

 

Noter onay ücretleri yıllara göre farklılık gösterir. Bu ücret çeviri için ödenen ücretten ayrı olarak hesaplanır ve sayfa sayısı ile evrakın niteliğine bağlı olarak değişir. Örneğin 2019 yılı için geçerli olan ücret politikalarına bakıldığında yarım sayfalık belgenin onay ücreti 100 TL, bir sayfalık belgenin yani yaklaşık yirmi satırlık belgenin ücreti 135 TL şeklinde belirlenmiştir. İsteğe bağlı olarak müşteri talebini ilettikten sonra noter tasdik işlemi tercüme bürosu tarafından da yapılabilir. Bunun için tercüme bürosunun alanında profesyonel ve deneyimli olması avantaj sağlayacaktır.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti