ABD’den açıklama: Varış noktası belirleme niyetimiz yok

ABD’nin Afganistan’daki askerlerini çekme kararı sonrası bölgedeki hareketlilik sürüyor. Ülkede Taliban’ın etki alanını genişletmesi üzerine Afganların başta Türkiye’ye olmak üzere göçü de devam ediyor.

ABD’den açıklama: Varış noktası belirleme niyetimiz yok
ABD’den açıklama: Varış noktası belirleme niyetimiz yok
Bu içerik 443 kez okundu.
Reklam

ABD’nin yeni bir göç programıyla Taliban’dan kaçan ve geçmişte ABD için çalışan mültecilerin ülkeye alınacağını açıklaması soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Special Immigrant Visa (SIV) programına girememiş binlerce Afganın ABD'ye mülteci olarak yerleşmesi için üçüncü ülkelerde başvuru yapacağı ve buralarda bir yılı aşkın süreler bekleyeceği öne sürüldü. Bu ülkeler arasında Türkiye’nin de gösterilmesi tepki çekti.

SINIRLAR AÇIK TUTULMALI

Tepkiler üzerine ABD’den konuyla ilgili açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, basın toplantısında yaptığı açıklamada, mültecilerin belirli bir bölgeye yönlendirilmesinin ABD’nin hükümet politikası olmadığını söyledi.

Herhangi bir grubu belirli bir ülkeye yönlendirmediklerini ifade eden Price, bu durumun Türkiye için de geçerli olduğunu savundu. Price, “Afgan mültecilerin Türkiye'ye gitme ihtimaliyle ilgili açıklamaların neden olduğu endişelerden derin üzüntü duyuyoruz” dedi. Buna karşın ülkelerin mülteci akışına karşı sınırlarını açık tutmaları gerektiğini belirten Price, “Herhangi bir ülkeyi varış noktası olarak belirleme niyetinde değiliz” diye konuştu.

BAKANLIK: KABUL EDİLEMEZ

Dışişleri Bakanlığı ABD'nin Afganlar için Türkiye'yi bir göç rotası olarak işaret etmesine tepki göstermişti. Bakanlık açıklamasında bu durumun kabul edilemez olduğunu belirterek, halihazırda 4 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'nin “yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır” denildi.

 

Bakanlık, “Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir” ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..