Anayasa Mahkemesi cezaevinde ölüme ilişkin kararını açıkladı

Anayasa Mahkemesi, işlediği bazı suçlar nedeniyle 41 yıla mahkum olan ve psikolojik sorunları olduğu birçok defa rapor edilen R.B.'nin cezaevinde ölümüyle ilgili kararını açıkladı. Yüksek Mahkeme, R.B.'nin yaşam hakkının ihlal edildiğine, eziyet gördüğüne, sorumlu kamu görevlilerinin yeniden yargılanmasına , anne ve babaya toplam 105 bin TL tazminat ödenmesine oybirliğiyle karar verdi.

Anayasa Mahkemesi cezaevinde ölüme ilişkin kararını açıkladı
Anayasa Mahkemesi cezaevinde ölüme ilişkin kararını açıkladı
Bu içerik 429 kez okundu.
Reklam

R.B. işlediği bazı suçlar nedeniyle toplam 41 yıl hapse mahkum edildi. 2005 yılından itibaren birçok cezaevinde yattı.

2014 yılında Silivri Devlet Hastanesi’nde antisosyal kişilik bozukluğu olduğu ve intihar düşüncesinin bulunduğu rapor edildi. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde farklı tarihlerde reçeteler yazıldı. Silivri Cezaevi’nde 5 Kasım 2014’te fazla sayıda ilaç kullanarak intihar girişiminde bulundu.

2015’te Bakırköy’de kendisine veya başkalarına zarar verebilecek nitelikte davranışları olabileceği ve yakın gözetim altında bulundurulması ve ilaçlarının kontrollü bir biçimde kendisine verilmesi gerektiği rapor edildi.

Edirne Cezaevi’nde kalırken birçok kez psikoloğa götürüldü. 2015 yılı Eylül tarihli psikolog raporunda, evet yanıtı verdiği sorularla;  hiçbir neden yokken kendini huzursuz, tedirgin, endişeli hissettiği, diğer insanların duymadığı sesler, fısıltılar, konuşmalar duyduğu, on beş yaşından önce hayvanlara ve insanlara zarar verdiği, yangın çıkardığı kaydedildi. İntihar planının olup olmadığı sorusuna ise hayır cevabı verdi.

Ancak sadece 12 gün sonra yine fazla sayıda ilaç kullanarak intihar girişiminde bulundu.

R.B.’ye zaman zaman disiplin cezaları verildi. En son Tekirdağ Cezaevi’nde üç gün hücre cezası aldı.

“O MÜDÜR BURAYA GELECEK” 

10 Kasım 2015’te Sincan Cezaevi’ne sevk edildi. Ertesi gün aynı bahçeyi paylaştığı arkadaşıyla butona basarak gardiyanları çağırdı. Müdürü görmek istediklerini söylediler. Dilekçe vermeleri gerektiği söylenince kontrolden çıktılar: “O müdür beş dakika içinde buraya gelecek, yoksa bu cezaevinin altını üstüne getiririz. Kim olduğumuzu size göstereceğiz. Biz adamı iki dakikada yeriz” diyerek bağırdılar, odayı dağıtmaya başladılar, kafalarını duvara vurdular.

R.B. bir gün sonra yine intihara teşebbüs etti. Tedavisinin ardından 13 Kasım Cuma günü verdiği dilekçede geldiği günden beri dövüldüğünü ve hakarete uğradığını işkenceye maruz kaldığını, ölüm orucuna başladığını ve öldüğü takdirde sorumlunun idare olduğunu iddia etti.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..