Reklam
Reklam

Bakan Elvan: Arzu ettiğimiz finansal piyasa yapısı bu değil

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, mali piyasalarda büyük ağırlığı hâlâ ticari bankaların aldığını ve bunun arzu ettikleri bir finansal piyasa yapısı olmadığını söyledi.

Bakan Elvan: Arzu ettiğimiz finansal piyasa yapısı bu değil
Bakan Elvan: Arzu ettiğimiz finansal piyasa yapısı bu değil
Bu içerik 880 kez okundu.
Reklam

Finansal Kurumlar Birliği'nin 9. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, şirketlerin en önemli sorunlarından birinin zayıf sermaye yapısı ve dış kaynaklara erişim zorluğu olduğunu belirterek, banka dışı mali kuruluşların daha etkin olması gerektiğini söyledi.

“Finansal çeşitliliği sağlamak adına önemli adımlar atılsa da, maalesef hala arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamadık. Mali piyasalarımızda, büyük ağırlığı hala ticari bankalar alıyor” diyen Elvan, en büyük 5 bankanın aktif toplamının sektörün yaklaşık yüzde 55'ini oluşturduğunu ve bunun arzu ettikleri bir finansal piyasa yapısı olmadığını dile getirdi.

BATIK KREDİLER İÇİN ADIM

Kredi piyasasında aktif kalitesinin güçlendirilmesi amacıyla varlık yönetim şirketlerinin kapasitesini artıracak çeşitli adımlar atılacağını belirten Elvan, banka dışı mali kuruluşların tali bir rol üstlenerek finansal sektörün asli ve tamamlayıcı bir unsuru haline gelmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak sıkıntısının giderilmesinde sermaye piyasalarının ciddi bir alternatif olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Elvan, “Şirketlerimiz, varlığa dayalı menkul kıymet ihracı yoluyla fon elde etme imkânlarını denemeliler. Şimdiye kadar genellikle bankalarımızın kaynak sağladığı bu yöntemi banka dışı mali kuruluşlarımızın da uygulamasını temenni ediyoruz” dedi.

‘YEŞİL FİNANSMAN’ TAVSİYESİ

Yeşil finansmanın da önemli fırsatlar sunduğunu vurgulayan Elvan, buralardan elde edilecek düşük maliyetli fonların hem banka hem de banka dışı finans sektörünün gelişiminde önemli rol oynayacağını söyledi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti