Reklam
Reklam

Mahmure Ana’nın mirası itfaiyecilerin oldu

1936 Türkiye Güzeli ve doktor Mahmure Birsen Sakaoğlu, 94 yıllık yaşamında kendisini iki kez alevlerin arasından kurtaran Fatih İtfaiye çalışanlarına bıraktığı milyonlarca liralık mirasının davasında bugün karar çıktı. Mahkeme, itfaiyecilerin 'Mahmure Ana' dediği Sakaoğlu’nun vasiyetinin yerine getirilmesine karar verdi.

Mahmure Ana’nın mirası itfaiyecilerin oldu
Mahmure Ana’nın mirası itfaiyecilerin oldu
Bu içerik 211 kez okundu.
Reklam

Fatih'te 1909 yılında dünyaya gelen Mahmure Birsen Sakaoğlu, henüz 4 yaşındayken evlerinde çıkan bir yangında binada mahsur kaldı. Yangına müdahale eden Fatih İtfaiyesi ekipleri, Sakaoğlu'nu alevlerin arasından kurtarmayı başardı. Bu olaydan sonra ailesi küçük kızlarını kurtardığı için itfaiye teşkilatına duydukları minneti her fırsatta dile getirdi. Sakaoğlu da bu minnet duyguları arasında büyüdü.

TÜRKİYE GÜZELİ SEÇİLDİ

1936 yılında katıldığı yarışmada Türkiye Güzeli seçilen Sakaoğlu, bir taraftan da tıp eğitimini tamamlayarak pratisyen hekim olarak çalışmaya başladı. Kendisi gibi doktor olan Mustafa Sakaoğlu ile evlendikten sonra ABD'ye giderek bir süre de burada çalıştı.

87 YIL SONRA YİNE KAHRAMANLAR ORTAYA ÇIKTI

ABD'de 7 yıl çalışan Sakaoğlu çifti daha sonra Türkiye'ye geri döndü. Bundan sonra yaşamlarını Türkiye'de sürdüren çiftin yıllar süren mutlu evliliklerinde çocukları olmadı. Mahmure Birsen Sakaoğlu, 1999 yılı Eylül'ünde eşini kaybettikten sonra İstanbul Fatih'teki dairesinde yalnız yaşamaya başladı. Hayatta yalnız kalan Sakaoğlu'nun evinde ikinci yangın çıktı. 83 yıl sonra ikinci kez alevler arasında kalan Sakaoğlu'nun imdadına yine kahramanları yetişti. Sakaoğlu'nu kucaklayarak alevlerin arasından çıkan itfaiye erlerine, o gün güzel kalpli kadın minnetini fazlasıyla ödeyecekti.

KAPIDAN KOVULDU

90'lı yaşlarında olan Mahmure Birsen Sakaoğlu, ölmeden önce hayatta kalan tek yakını emekli albay olan kardeşini görmeye gitti. Ancak kardeşinin kendisini kapıdan geri çevirmesi üzerine tüm mirasını kendisini kurtaran itfaiye erlerine el yazısı ile yazdığı 3 Mayıs 2000 tarihli vasiyetnamesi ile bıraktı.

KARDEŞİME BİR KURUŞ DAHİ VERMEYİN

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti