Reklam
Reklam

Avrupa Birliği ile corona aşısı pasaportu anlaşması geliyor

Yunanistan ile aşıların karşılıklı tanınması sağlandı. Almanya ve AB ile de, üç noktada anlaşma için çalışılıyor. Ankara, "Aşıların tanınmasını, aşı olmayanların test karantinalı seyahati ve vize randevusu için getirilen 'acil durumlar' şartı"nı kaldırtma peşinde. Alman Sağlık Bakanı da bir süre önce böyle anlaşma yapacaklarını duyurmuştu.

Avrupa Birliği ile corona aşısı pasaportu anlaşması geliyor
Avrupa Birliği ile corona aşısı pasaportu anlaşması geliyor
Bu içerik 197 kez okundu.
Reklam

Avrupa Birliği Aşı Pasaportu 1 Temmuz’da hayata geçecek. Türkiye de, bu gelişmelere göre Avrupa Birliği ile anlaşmada ilk adımı attı.

Yunanistan ile varılan mutabakat ile, aşıların karşılıklı tanınması konusunda anlaşma sağlandı. Böylece Türkiye, AB tarafından hazırlanan “Aşı Pasaportu”na girmiş olacak. Türkiye'de aşı yaptıranların bilgileri görülecek ve vize randevularının da önü açılacak.

ALMANYA: EVET ANLAŞACAĞIZ 

AB üyesi olan Yunanistan ile yapılan anlaşma Avrupa Birliği'nin diğer üye ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilecek. Türkiye ile AB'nin en büyük ve güçlü ülkesi Almanya arasında da kısa süre sonra bu yönde anlaşma sağlanacağı kulislerde konuşuluyor. Şu an için görüşme takviminin tam tarihleri bilinmiyor.

Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Almanya arasında test – karantina anlaşması yapacağız. Seyahatler böyle mümkün olacak” demişti.

Gelecek günlerde Almanya ve Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bir görüşme gerçekleşeceği, burada bu anlaşmanın içeriğinin netleşmesi bekleniyor.

ANLAŞILIRSA, ÇİN AŞISI DA SAYILACAK

Anlaşma sağlanırsa, Türkiye'de BioNTech olanların dışında, Çin aşısı yaptırmış olanlar da vize alabilecek. Anlaşma sağlanamazsa, vize randevuları 30 Eylül'e kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Türkiye'nin risk bölgesinden çıkmasına göre, vizelerin o tarihte açılıp açılmayacağına karar verilecek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti