Kalın Bağırsak Sorunu ve Çözümü Nedir?

Kalın Bağırsak Sorunu ve Çözümü Nedir?

Kalın Bağırsak Sorunu ve Çözümü Nedir?
Kalın Bağırsak Sorunu ve Çözümü Nedir? reklam
Bu içerik 1157 kez okundu.
Reklam

 

 

İltihap sorunlarının başında ilk akla gelen sorunlardan ve hastalıklardan biri de kalın bağırsak iltihabı olarak bildiğimiz kolit ülseratif hastalığıdır. İnsanların kalın bağırsağında oluşan bu hastalık, bir çeşit iltihaplanma olarak bilinir ve birçok kendi içerisinde de çeşitleri bulunmaktadır. İyi bir doktor gözlemi olmaması halinde ciddi problemleri beraberinde getiren bu hastalıkla alakalı olarak karın ağrıları, kramp ya da şişkinlik gibi benzer semptomlar gözlenmektedir.

 

Kalın bağırsak iltihaplanmasıyla ilgili olarak dışkıda kan, ishal ya da kabız olma sorunları, gözlerinizin kızarması, çeşitli eklem ağrıları ya da şişkinlik oluşması gibi pek çok sorunları birlikte yaşayabiliyorsunuz. Bu sorunlarınıza istinaden yapabileceğiniz çözüm yollarında ise her zaman doktorunuzdan özellikle birebir uzman desteği alarak sorunlarınıza tıbbi çareler aramanız olacaktır.

 

Eğer sağlığınızı tekrardan eskisi gibi kavuşmak ve lezzetli bir şekilde kendinize bakmak istiyorsanız beslenmeden başlayabilirsiniz. Bu aşamada vitamin bakımından zengin olan kızılcık, somon balığı, ton balığı ve çeşitli çay türlerini içebilirsiniz. Hem melisa çayı içebilir hem de benzer şekilde sıvı tüketimlerinizi arttırabilirsiniz. Ancak bu aşamada bolca kahve, çay tüketimlerinizi de azaltmalısınız.

 

Öğünlerinizin sayısını arttırabilir ve 3 öğün tüketiyorsanız bunu 5 öğüne de bölebilirsiniz. Bu sayede çok daha yağsız et ve kümes hayvanlarından da faydalanarak sağlığınızı tekrardan eskisi gibi kazanacağınız şekilde de tercihlerinizi yapabilirsiniz. Yulaf ezmesi, elma püresi yapmak konusunda da ek şeker ilavesiz şekilde tercihlerinizi yapabilirsiniz. Tabi bunlar tamamen uzman hekimin sizlere vereceği öneriler, ilaçlarla beraber kendinizi gıda takviyesi olarak doğal şekilde beslenmenize dikkat edeceğiniz öneriler olacağını da unutmamalısınız.

 

Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen kalın bağırsak iltihabıyla ilgili olarak doktorunuza başvurduğunuzda da kolit ve ülseratif kolit ile ilgili bilgi almak istediğinizi, kontrol yapılmasını talep ederseniz de sizlere yardımcı olunacaktır. Bu aşamada kalın bağırsak iltihabı nedir konusunda gerekli desteği alacağınız gibi sizlere tıbbi gereken destekte verilecektir.

 

Kalın bağırsak iltihabı genelde bulaşıcı değildir. Ama çeşitlerine göre elbette bulaşıcı olan ve olmayan çeşitleri de bulunur. Bu konuda bulaşıcı tiplere dikkat ederek gerekli testleri olup en iyi şekilde kişiden kişiye göre bulaşma ihtimali riskinden dolayı dikkat edilmesi gereklidir.

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı