Reklam
Reklam

Yaprak Salamura Nasıl Ortaya Çıktı?

Yaprak Salamura Nasıl Ortaya Çıktı?

Yaprak Salamura Nasıl Ortaya Çıktı?
Yaprak Salamura Nasıl Ortaya Çıktı? reklam
Bu içerik 275 kez okundu.
Reklam

 

 

Türk kültürüne ait, Türk mutfağının harika yemeklerinin hikayelerini okudukça daha derin ve ilgi çekici şeyler olduğunu, çok eski zamanlarda ne kadar özel yemek üretimlerinin ve saklama tekniklerinin olduğunun farkına varıyorsunuz. Yaprak salamura tekniği de aslında bunlardan biridir. Son derece titizlikle hazırlanan asma yapraklarının toplandıktan sonra kısa sürede kullanılmaması halinde çürümeye yüz tutmaması için salamura yapılarak tuzla birlikte uzun süreler boyunca saklanabilir olma özelliği sağlanabilmektedir. Günümüzde bununla ilgili olarak son derece titiz ve pratik bir şekilde tercih edeceğiniz yaprak salamuralar, harika bir lezzetin de öncüsüdür.

 

Eski buzdolabı olmayan dönemler, evler zamanına ait bir teknik olan salamura yapraklar, asma yapraklarından toplanarak tazeliğini koruması amacıyla tuzlanıp su içine atılarak kavanozlara konulup uzun süre buralarda korumalı şekilde bekletilebiliyordu. Bu sayede de yaprakların kullanıldığı ve yemeklerin yapımı ile birlikte tekniği en iyi şekilde tercih edeceğiniz bu yapraklarda hızlıca haşlanarak sarma işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Yaprak salamurası teknikleriyle beraber siz de harika lezzete sahip yemeklerinizi yapabilir ve sevdiklerinizle beraber mutlu bir akşam yemeği keyfine varabilirsiniz.

 

Bir diğer taraftan da anlatılanların dışında harika bir lezzete sahip yemekler yaparken yaprak salamurası nasıl yapılır konusunda merak edilen detaylar için araştırma yapmadan önce bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Yukarıda anlatılan bilgiler ışında da aşağıda sizlere çeşitli kullanım yolları da paylaşılmıştır.

 

Salamura yaprak yaparken tuzlu su ile birlikte kavanozlara doldurduğunuz yapraklar, aylarca taze haliyle beraber yapacaktır. Toplanan taze yapraklar, tuzlanıp daha sonrasında su doldurulmuş bidonlara yerleştirilerek ağzı sıkı bir şekilde kapatıldığında aylarca size yetecek şekilde de harika lezzetler için bekletebilirsiniz.

 

Sofralarınızda nefis yemekler olacak her bir yaprak için özenle hazırlanacak güzel sofralar kurabilir, lezzetli bir yemeği de kurabilirsiniz. En çok sevdiğiniz yaprak sarmalarını zeytinyağlı ya da etli yapabilir, enginar dolmasından tutun da yaprak pidesi veya pek çok yemek çeşidine kadar salamura yapraklarıyla beraber harika yemeklerinizi de hazırlayabilirsiniz. Asma yapraklardan kuzu fileto dahil olmak üzere pek çok yemeklerinizi doğru tekniklerle beraber yaptığınız salamura yapraklarla hazırlar ve en güzel yemeklerinizin de olmasına dair en iyi şekilde narin yaprakların sert yaprakların dahil olmak üzere nefis lezzetini sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti