Reklam
Reklam

Medeni Hukuk Nedir?

Medeni Hukuk Nedir?

Medeni Hukuk Nedir?
Medeni Hukuk Nedir? reklam
Bu içerik 350 kez okundu.
Reklam

 

Medeni hukuk konusunda geniş kapsamlı bilgiler veren Avukat Aylin Göstericiler; Medeni hukukun ilişkilerin düzenlemesi bakımından en kapsamlı özel hukuk dalı olduğunu ifade etti. Medeni hukukun Özel hukukun temeli olarak sayıldığını ifade eden Avukat Aylin Göstericiler bu sebeple özel hukuk denildiğinde ilk akla gelen medeni hukuk olduğunu da ifade etti.

Medeni hukukun geniş kapsamlı bir hukuk alanı olduğunu vurgulayan Avukat Aylin Göstericiler; bu hukuk alanının ticari ilişkiler hariç olmak üzere tüm özel ilişkileri kapsadığını da ifade etti. Bu konuya dair geniş kapsamlı bilgilere yer veren Avukat Aylin Göstericiler; medeni hukukun uygar dünyanın temel dinamiğini de oluşturduğunu ifade etti. İşte Avukat Aylin Göstericiler’in bu konuya dair vermiş olduğu bilgiler!

Kişilik elde edildikten sonra sona erene kadar geçen süreyi tamamıyla kapsamaktadır. Beş adet ana hukuk dalına sahiptir. Kişilerin birbirleri ile olan ilişkilerini ve belirli şartlara ve sınırlara dayanarak devlet ve kişiler arasındaki ilişkileri düzenler. Bu ilişkiler doğrudan veya dolaylı olabilir. Medeni hukuk devletle kişi arasındaki kamu hukuku alanına girmeyen ilişkileri düzenler. Kişileri, aileleri, mirası, eşyaları ve borçları içeren bir hukuk dalıdır.

Medeni Hukukun Önemi Nedir?

İlişkileri düzenleyen ve sınırlar koyan medeni hukuk kanunda ve yaşam düzenin oldukça önemli bir yere sahiptir. Medeni hukuk sayesinde kişiler sahip oldukları hak ve özgürlükleri bilerek hareket ederler. Yaşam kalitesinin artmasını sağlayan bu hukuk dalı bireylerin konforlu bir şekilde yaşamaları sağlar. Kişinin hakkını doğumundan yani kişilik kazandığı andan itibaren korur. Bu koruma kişi öldükten sonra malvarlığı ve mirası olmak üzere bir süre daha devam eder.

Kişilerin yaşamlarını sürerken belirli sınırlar dâhilinde hareket etmelerini sağlarken aynı zamanda da haklarını korur. Bu yasalar sayesinde kişi haklarını, aile olarak haklarını, miras hakkını, eşyalar üzerindeki hakkını ve borçları ile alakalı haklarını bilir. Bu haklara olası herhangi bir saldırıda da kanunun belirlediği yaptırımlar uygulanarak kişinin hakları korunur.

Medeni Hukukla İlgili Kanunlar Nelerdir?

Medeni hukukun kaynağını oluşturan kanunlar başlangıç hükümleri, kişiler hukuku, aile hukuku, miras hukuku, eşya hukuku ve borçlar hukukudur.

Kişi Hukuku; kişiliğin başlangıcından sonuna kadar olan hakların korunmasını içerir. Yerleşim yerini ve kişisel durumların sicilini kapsar.

Aile Hukuku; aile kavramını içerir. Bunun içerisinde ise velayet, nesep ve nişan, evlilik ve boşanma konularını kapsar.

Miras Hukuku; kişinin ölümünden sonra malvarlığı, alacakları ve borçları var ise bu konuları kapsar ve düzenler.

Eşya Hukuku; kişinin sahip olduğu taşınır ve taşınmaz mallarını düzenler. Bunun yanında zilyetlik, mülkiyet, rehin, ipotek, tapu sicili ve ayni hakları da kapsar.

Borçlar Hukuku; kişilerin aralarındaki alacak ve borç ilişkilerini düzenler. Böylece medeni hukuk, hayatın her alanında karşımıza çıkar!

Kaynak ; https://aylingostericiler.av.tr/

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti