Reklam
Reklam

Dilatasyon Profilleri Neden Uygulanır

Dilatasyon Profilleri Neden Uygulanır

Dilatasyon Profilleri Neden Uygulanır
Dilatasyon Profilleri Neden Uygulanır reklam
Bu içerik 169 kez okundu.
Reklam

 

Dilatasyon, büyük ve yüksek ölçekli ve oturma alanı geniş yapılar projelendirilirken yapının oturduğu zemindeki farklılıklar,kod ve yük farklılıkları ve sıcaklık değişimlerinden dolayı ortaya çıkan genleşme ve kısalma hareketlerinin sebep olabileceği kırım,çökme ve yıkılma gibi, yapıya zarar verebilecek alanları engellemek amacıyla yapılarda bırakılan boşluklara verilen isimdir. Çözüm olarak bu gibi durumlarda yapılar tasarlanırken proje aşamasın da tek bir blok halinde yekpare olarak değil de iki, üç veya daha fazla ayrı bloklar olarak tasarlamak dolayısı ile ve her blok arasına statik projenin gerektirdiği ölçüde 5cm, 10cm, 15 cm vb gibi ölçülerde dilatasyon boşlukları bırakmak doğru ve geçerli bir çözüm olacaktır.

Binalar, yapıldıkları malzemelerin cinsine göre, sıcaklıklardan etkilenirler. Bütün cisimlerin uydukları fizik kanunlarına tabidirler. Bu nedenle, sıcaklık arttığı zaman genleşme, sıcaklık azaldığı zaman büzülme olacaktır. Bu hareket çok büyük miktarlarda olmamasına rağmen, yapılarda istenmeyen bir durumdur.

 Yan yana yapılan ve birbirinden bağımsız olan yapıların arasında oluşturulan boşluğa dilatasyon derzi denir.

Dilatasyon derzleri, binanın temelinden çatıya kadar uzanır. 3 cm eninde her 30mt de düşey aralıkları bulunan bir yapı düşünün. 3 cm aralık sayesinde bu yapı birbirinden bağımsız 2 yapı gibi hareket edecektir. Herhangi birindeki hareketlilik diğerine etki etmeyeceğinden zarar sadece bir yapıda görülür, böylelikle diğer yapı hasardan kurtulmuş olur.

Derz aralıkları binaları birbirlerine bağlayacak şekilde doldurulmaz. Yalnız temelden geçmesi muhtemel su ve nem gibi yapıya zarar verecek etkiler için derz araları temelden itibaren bitümlü levha, keçe, fosfor vb. gibi yalıtım malzemeleri ile izole edilmelidir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti