Reklam
Reklam

ISO 9001 Prensipleri Nelerdir?

Firma ve kuruluşlarda yönetim sistemini verimli bir şekilde uygulamak ve performans geliştirmek amacıyla kalite yönetim sistemi içerisinde yer alan maddeler yani prensipler temel alınır. Bu doğrultuda ISO belgesi veren firmalar bulunur. ISO 9001 kalite yönetim sistemi temel prensipleri şu şekildedir:

ISO 9001 Prensipleri Nelerdir?
ISO 9001 Prensipleri Nelerdir? tufan
Bu içerik 138 kez okundu.
Reklam

 

Firma ve kuruluşlarda yönetim sistemini verimli bir şekilde uygulamak ve performans geliştirmek amacıyla kalite yönetim sistemi içerisinde yer alan maddeler yani prensipler temel alınır. Bu doğrultuda ISO belgesi veren firmalar bulunur. ISO 9001 kalite yönetim sistemi temel prensipleri şu şekildedir:

  • Müşteri odaklılık
  • Liderlik
  • Çalışanların katılımı
  • Proses yaklaşımı
  • Yönetimde sistem yaklaşımı
  • Sürekli iyileştirme
  • Karar almada gerçekçi yaklaşım
  • Karşılıklı yararlar sağlayan tedarikçi ilişkiler

Şeklinde tanımlanır. Kurumsallaşmak isteyen tüm şirketler bu prensipleri temel alarak çalışmalarını bu yönde gerçekleştirmelidir. Tüm bu prensipler eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. 

ISO 9001 Belgesi Nereden Alınır?

Şirketler, ISO 9001 belgesi sayesinde sundukları hizmetlerin ISO 9001 standardı doğrultusunda olduğunu göstermiş olurlar. Kuruluşlar için büyük öneme sahip olan bu belge firmanın üretim konusunda tam donanımlı olduğunu ve kalite standartlarını sağladığını gösteren bir özelliğe sahiptir. Firmalar için önemli bir role sahip olan kalite koşulları tamamen müşteri memnuniyetini kazanma amacı ile sağlanır. ISO, yani uluslararası standartlar teşkilatı tarafından meydana getirilen ISO 9001 belgesi şirketlerin dünya pazar şartlarına uyum sağlaması ve kalıcılığı yakalaması açısından önemlidir. Bu doğrultuda şirketler ve kurumlar ISO 9001 belgesi veren firmalar ile anlaşarak gerekli eğitimleri alırlar.

ISO 9001 Faydaları Nelerdir?

Şirketler aldıkları ISO 9001 belgesi sayesinde şirketlerinin kurumsal bir yapıya dönüşmesini sağlayarak kalite yönetim sistemini tam manasıyla uygulamış olacaklardır. Firmaya sağladığı en önemli fayda ise müşterinin ihtiyacı doğrultusunda hazırlanan ürün ve hizmetler süreklilik kazanacaktır. Müşteri memnuniyeti sağlandığı takdirde müşteri ürünü sürekli aynı firmadan alır. Bu doğrultuda işletmeler karşına çıkacak fırsat ve riskleri belirleyerek doğru bir yol haritası ile yola devam eder. ISO 9001 belgesi, firmaların sürekli kendisini güncellemesini ve yenilenmesini sağlayacaktır. Özkan Danışmanlık desteği ile bu belgeye ulaşmak oldukça kolaydır. www.ozkandanismanlik.com bilgi için platformu ziyaret edebilirsiniz.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti