Reklam
Reklam

Ucuz Meyve Fidan Fiyatı Ne Kadar Güvenilir?

Ucuz Meyve Fidan Fiyatı Ne Kadar Güvenilir?

Ucuz Meyve Fidan Fiyatı Ne Kadar Güvenilir?
Ucuz Meyve Fidan Fiyatı Ne Kadar Güvenilir? reklam
Bu içerik 376 kez okundu.
Reklam

 

Toprakla uğraşmak birçok insan için rahatlatıcı bir uğraştır. Yazlıkları, bahçeli evleri olanlar evlerinin bahçelerinde, olmayanlar hobi bahçelerine veya uygun balkonu var ise balkonlarında bir şekilde toprakla uğraşmak isterler. İşte bu şekilde toprakla uğraşma konusu söz konusu olduğunda devamında ucuz fidan nereden alınır sorusu gündeme gelmektedir.

Fidan dikmek ve yetiştirmek isteyenler için ucuz fidan alımı önemli olduğu kadar alınan fidanın güvenilir olması da önemlidir. Kaliteli fidan satın almak devamında da kaliteli ürünler elde edilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle ucuz meyve fidanı kadar önemli olan bir diğer konu da muhakkak ki güvenilir ve kaliteli fidanlar temin edebilmektir. Çünkü fidan yetiştirmek hobi olarak dahi yapılsa ciddi bir vakit ve emek ister. Vaktinizi ve emeğinizi harcadığınız bir üründen sonrasında verim alamamak ciddi anlamda üzücü bir durumdur. Bu nedenle hem fiyatı uygun hem de güvenilir ve kaliteli meyve fidanları tercih edilmelidir.

Meyve Fidanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ucuz fidan nereden alınır ile birlikte dikkat edilecek bir diğer konu meyve fidanı alırken nelere dikkat etmek gerektiğidir. Her ucuz fidanın güvenilir olmadığından bahsetmiştik. Güvenilir olup olmadığını anlamanın en önemli yollarından birisi sertifikasıdır. Bununla birlikte elbette dikkat edilecek başka hususlarda vardır.

Öncelikle fidanın dış görünüşüne bakmak gerekir. Fidan canlı görünmelidir. Gövde kısmında kabuklu bit veya böceklenme gibi durumlar söz konusu olmamalıdır. Bunların varlığı fidanın sağlıksız olduğunun göstergesidir.

Ucuz meyve fidanı alırken dikkat edilecek diğer bir husus yumrulardır. Fidanlarda yumru şeklinde çıkıntılar olmamalıdır. Her zaman bu anlama gelmese de yumrular fidan için hastalık belirtisi olabilir.

Fidanın kazık kökleri yara almamış olmamalıdır. Sağlam olması oldukça önemlidir. Köklerde çürüme olmadığına da dikkat etmek gerekir. Ayrıca fidanın gövdesi de ne çok ince ne de çok kalın olmalıdır. Bu şekilde olması gerektiğinde ince veya kalın olması fidanın toprakta tutunmasını zorlaştırabilir.

Sertifikalı Fidan Nedir?

 

Meyve fidanı satışı birçok yerde birçok kişi ve işletme tarafından yapılmaktadır. Ancak her yerde aynı kalitede ve aynı güvenilirlikte fidan olması söz konusu değildir. Öncelikli olarak fidan yetiştiriciliği yapan kişi ve kurumların muhakkak bunu Tarım Bakanlığı bilgisi dahilinde yapıyor olması gerekmektedir. Fidan yetiştiriciliği ve satışı için gerekli izinleri almış, bildirimlerini yapmış ve gerekli koşulları sağlayan kişi ve kurumlar tarafından yapılıyor olmalıdır.

Güvenilir ve kaliteli fidan temin edebilmek için dikkat edilecek konulardan birisi de meyve fidanının sertifikalı olmasıdır. Bu şekilde yetiştireceğiniz fidanın menşeini bilmeniz mümkündür. Aynı zamanda kaleminin anacını da bu sayede bilebilirsiniz. Bu bilgiler ile fidanınızı nasıl yetiştireceğiniz konusunda ve güvenilirlik anlamında daha çok bilgi sahibi olursunuz.

Sertifikalı fidanın tüm denetimleri ve kontrolleri Tarım Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Bu sebeple içinizin daha rahat olması adına ucuz meyve fidanı alırken sertifikalı olmasına dikkat etmelisiniz. Sertifikalı fidanlar Tohum Tescil Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından onaylanmış güvenilir fidanlardır. Bu fidanların üretiminin yapıldığı alanlar da İl Tarım Müdürlükleri tarafından denetlenmektedir. Her açıdan sertifikalı fidan tercih etmek fidan yetiştirmek isteyenler için en doğru karar olacaktır.

fidancılar

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti