Reklam
Reklam

Diş Fırçalama Ve Diş İpi Kullanma

Diş ipi ağız ve diş sağlığında kullanılması gereken araçlardan birisidir. Diş ipi diş fırçasının ulaşamadığı alanlar için kullanılır.

Diş Fırçalama Ve Diş İpi Kullanma
Diş Fırçalama Ve Diş İpi Kullanma Tanitimweb@sanikhaber.com
Bu içerik 197 kez okundu.
Reklam

Diş ipi nedir?

 

Diş ipi ağız ve diş sağlığında kullanılması gereken araçlardan birisidir. Diş ipi diş fırçasının ulaşamadığı alanlar için kullanılır. Diş ara yüzlerinde ve protezlerin damakla birleşim noktasında fırçanın ulaşamadığı bölgelerde diş ipi ile temizlik sağlanır. Diş eti çizgisinin altında ve diş aralarında plaklar ve yemek artıkları kalabilir kalan bu artıklar diş ipi ile kolayca çıkartılabilmektedir.

 

Diş temizliği

 

Pendik diş kliniği uzmanlarına göre diş temizliği erken yaşta hatta bebeklik itibari ile başlanmalıdır. Birçok birey sit dişleri zaten düşecek geçici dişler diyerek bebeklerin ve çocukların diş sağlığına önem vermemektedir. Pendik diş kliniği hekimlerince yapılan çalışmalar gösteriyor ki çocuklukta diş ve ağız temizliği kazanan çocukların bu durumu ileri yaşlarında da aynı şekilde uyguladıkları ve sağlıklı dişlere sahip oldukları görünmektedir.

 

Bebeklerde ilk diş çıktıktan sonra yapılacak nemli pamuk ya da gazlı bezle diş temizliği hem bebeğin sağlığı için önemli hem de süt dişlerinin düşme zamanına kadar sağlıklı kalması için gereklidir. Zamanından önce düşen süt dişleri ileri yaşlarda çarpık dişlere neden olabilmektedir.

 

Diş fırçalama ve diş ipi kullanma

 

Pendik diş kliniği uzman hekimlerinin yapmış olduğu araştırmalara göre düzenli olarak diş fırçaladığını ve diş ipi kullandığı belirten birçok yetişkinin aslında yanlış uygulama yaptığı belirlenmiştir. Birçok hasta sağlıklı dişler için en az iki dakika diş fırçalaması yapması gerektiğini öğrendiğinde kendi hatasını görebilmektedir.

 

Yapılan araştırmalara göre asitli ve tatlı yiyecek ve içeceklerin diş minesine zarar vererek zayıflamasına neden olduğunu göstermektedir. Halk arasında da bilinen bu zarar karşısında birçok insan tüketim sonrasında hemen diş fırçalaması yapmaktadır. Ancak olması gereken ya tüketimden önce fırçalama yaparak koruyucu bir taba oluşturmak ya da tüketimden 30 dk. sonra fırçalama yaparak zararlı etkilerin azaltılması gerekmektedir.

 

Uygulanacak olan oldukça basit dört adım ile sağlıklı ve dayanıklı dişlere sahip olmak mümkündür. Bunlar;

 

Günde en az iki kere özellikle sabahları kalkar kalkmaz ve akşam yatmadan önce florür içeren bir diş macunu ile en az ikişer dakika dişleri fırçalamak.

 

Her gün özellikle akşam yatmadan önce diş ipi kullanmak.

 

Gün içerisinde tüketilen atıştırmalıkların sayısını sınırlamak

 

Kontrol ve detaylı diş temizliği işlemi için en az 6 ayda bir diş hekimini ziyaret etmektir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti