Reklam
Reklam

BALIK YAĞI FİYATI

BALIK YAĞI FİYATI
BALIK YAĞI FİYATI mcs
Bu içerik 931 kez okundu.
Reklam

İnsanın hayatta kalabilmesi ve sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirmesi için şüphesiz beslenme en büyük ve birincil ihtiyaçtır. Beslenmenin kaçınılmaz olması insan vücudunun sağlıklı ve kullanılabilir olmasının ön koşuludur. Tarih boyunca insanlar yaşadıkları coğrafyadaki besinlerden faydalanmışlardır. Bu besinler o bölgede yaşayan insanların yaşama sürelerinden, fiziksel farklılıklarına kadar her şeyi etkilemiştir. Doğar doğmaz bebeklerin ya da bütün yeni doğan canlıların ihtiyacı olan ilk şey beslenmedir. İnsanlarda, bebekler ilk başta anne sütüyle beslenirler ve belli bir zaman aralığından sonra ek gıda dediğimiz farklı besinlerden oluşan takviyelerle bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimleri için gıdalar verirler. Bebeğin anne sütüne olan zorunlu bağlılığı anneyi, daha sağlıklı beslenmeye zorunlu kılar. Normal şartlarda besin değeri düşük veya sağlıksız gıdalar tüketen anneler hamile kaldıktan sonra hangi besinle beslenirse o besinin içindeki yağ, protein, vitamin vb. maddelerin aynı zamanda bebeğinde beslenmesine ve sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olacağını bilir. Genetik aktarım söz konusu olduğunda ebeveynlerin, herhangi bir şekilde bir besini tüketmediği veya tüketemediği zamanlarda o ebeveynlerin çocuklarında da o besinin içindeki mineral, yağ, vitamin vb. maddelerin eksik olduğu görülür. Bu ve bunun gibi birçok örnek çevremizde görebiliriz. İnsan coğrafi olarak belli bir alanda yaşadığı için doğal olarak çoğunlukla yaşadığı coğrafyanın ikliminin el verdiği besinleri kullanır. Örneğin karasal iklimde yaşayan biri o iklimin el verdiği şartlara uygun besinler tüketir. Tarih boyunca insanlar önce kendi coğrafyasındaki besinleri tüketmekteydiler fakat medeniyet, tarım, sanayi veya ticaretle tanıştığından beri insan vücudu için birbirinden farklı besinlerin ihtiyacını gidermeyi başardılar. İnsanın ömrünün tarihten bugüne uzamasındaki rollerin başında şüphesiz beslenme gelir. Beslenmenin tarihteki rolünden size biraz bahsettik hadi gelin balık yağının bu roldeki önemine ve ne olduğuna birlikte bakalım, keyifli okumalar dileriz.

BALIK YAĞI NEDİR VE NEDEN BU KADAR ÖNEMLİDİR

Çocuklarımız dünyaya ilk geldiğinde diğer canlılardan farklı olarak anneye muhtaç veya bağımlı olma süreleri diğer canlılara nazaran daha uzundur. Bu zorunlu bağlı veya muhtaç halinin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Belli bir yaşa kadar bebek dış dünyadan hastalık veya tehditlere karşı savunmasızdır bu yüzden bebeğin yaşam sürekliliğini korumak ebeveynlerin kontrolündedir. Avantajları ise sağlıklı ve uygun şartlarda büyüyen çocuk gelişimini sorunsuz bir şekilde tamamlarsa sağlıklı birer birey olma yolunda ilerlerler. Bebeğin bu gelişimini tamamlanması için vücudunun ihtiyacı olan besinleri veya gerekli mineralleri tek başına ebeveynler veya bebeğin kendisi sağlayamayabilir. Bundan dolayı bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde aksamalar meydana gelebilir ve bu da ileride daha büyük problemlere yol açan hastalıkların başlangıcı potansiyelini içinde barındırır. Bu problemlerin olmasını hiçbir ebeveyn istemez. Bundan dolayı bebeğe ya da çocuğa doğduktan belli zaman aralıkları sonrasında gerekli aşılar yaptırılır veya bebeğin vücudunda olması gereken mineral veya vitaminlerin eksikliği varsa sağlıklı ve organik olan dışardan ek takviyeler yapılır. Bu takviyelerden en önemli olanlarından birisi de şüphesiz balık yağı yani omega3 mineral takviyesidir. Her bebeğin öncelikli refleksi beslenmedir. Bebekler sağlıklı ve ihtiyaçları karşılandığı müddetçe sağlıklı olarak gelişimlerini sürdürebilirler. Bu süreçte balık yağının etkisi çok önemlidir. İçinde barındırdığı omega3 yağ takviyesiyle bebeğin büyümesine, sağlıklı olmasına ve gelişimini olması gereken biçimde sağlamasına mucizevi bir şekilde yardımcı olur. Bilindiği gibi omega3 doymamış yağ grubuna girer. Gelin hep birlikte bebeklerimizin, çocuklarımızın gelişimleri için bu kadar vazgeçilmez olan omega3 nedir daha ayrıntılı olarak birlikte bakalım.

OMEGA3 NEDİR VE NELERDE BULUNUR

Yazımızın önceki kısmında bahsettiğimiz gibi bebeğin vücudunun kendiliğinden üretemediği ve herhangi bir şekilde tam anlamıyla yararlanamadığı bu yağ dışarıdan alındığı vakit gelişimde büyük rol oynar. Böylesine önemli bir takviyeninse sağlıklı organik ve henüz savunmasız olan bebeklerimize herhangi bir yan etki, hastalık, alerji ya da herhangi bir sorun teşkil etmesini istemeyiz. Bu yüzden tıpkı diğer besin veya tüketime dair herhangi bir şeyi alırken ilk ve en önemli ölçütümüz sağlık olmalıdır. Hepimiz bir ürünü tüketmeden veya bir besin takviyesine başvurmadan önce kendimize şu soruyu sormalıyız: Bu ürün sağlıklı mı?

Sağlığın ve organik beslenmenin bu kadar vazgeçilmez ve önemli olduğu günümüzde ne yazık ki taklit veya merdiven altı ürünlerle insanlar kandırılmakta ve sağlıklarını fark edilmeden kötü etkilenmektedir. Bunun sebeplerinin başında ucuz fiyat problemi ortaya çıkar. Ne yazık ki insan sağlığını hiç düşünmeyen bazı satıcılar, sattıkları ürünler sanki tamamen organik veya sağlıklıymış gibi hem sağlıklı hem ucuz adı altında reklamlar yapıyorlardır. Bu ürünleri tüketen kullanıcılar, kullandıkları ürünlerin kalitesiz veya sağlıksız şartlarda üretildiğini bilmeden tüketirler. Bunun sonucunda ortaya birçok problem çıkar. Gerek kalitesi bakımından gerek içerdiği yağ ve besin değerlerinin kıymetli olmasından dolayı balık yağı fiyatı diğer yağlardan ayrılır. Balık yağı fiyatının diğer merdiven altı yağlarla aynı olması mümkün değildir. Çünkü balık yağı yapısı gereği omega3 içeriği ile bebek için hayati bir önem taşımaktadır. Bu önem bebeğin sağlıklı gelişimi göz önüne alınırsa, paha biçilemez bir önemlidir. O yüzdendir ki tıpkı diğer besin veya besin takviyelerinde olması gerektiği gibi dışarıdan alınan takviyelerde en önemli ve tek kriter sağlıklı mı? olmalıdır.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti