Tapu İptal Davası

Tapu İptal Davası

Tapu İptal Davası
Tapu İptal Davası reklam
Bu içerik 2650 kez okundu.
Reklam

 

Tapu sicili, taşınmazlar üzerinde bulunan mülkiyet, irtifak ve rehin gibi hakları göstermektedir ve taşınmaz mülkiyeti kural olarak mülkiyet hakkının tapu siciline tescili ile kazanılır. Bazı durumlarda ise örneğin taşınmazın miras yoluyla intikalinde mülkiyet hakkı tescilden önce kazanılmaktadır fakat satış, bağış gibi tasarruf işlemlerinin yapılabilmesi için tescil yapılması gerekmektedir. Taşınmaz mülkiyeti ancak hukuki bir sebebe dayanılarak kazanılabilir.

Hukuki bir sebep olmaksızın ya da bağlayıcı bir işlem bulunmaksızın tapu siciline yapılan tesciller yolsuz tescildir. Eğer ki bir ayni hak; yolsuz olarak tapu siciline tescil edilmiş, terkin edilmiş ya da değiştirilmiş ise bu durumdan ayni hakkı zedelenen kişiler tapu sicilinin düzeltilmesini tapu iptal davası açarak talep edebilirler. Tapu iptal davası, taşınmazda ayni hak sahibi olarak görülen kişiye karşı açılır. Nitekim tapu kayıtlarında bulunan yanlışlıklar, ilgililerin yazılı rızaları bulunmadıkça yalnızca mahkeme kararı ile düzeltilebilir.

Tapu iptal davası içinde birçok hukuki detayı barındıran bir konudur. Menfaatleri zedelenen kişilerin tapu iptal davası ile ilgili bilgili ve deneyimli kişilerden avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti almalarında yarar bulunmaktadır. Eşya hukuku kapsamında güncel mevzuata hakim, tapu iptal davaları konusunda deneyimli avukatlarımız ile iletişime geçmek için https://www.besler.av.tr/tapu-iptal-davasi-nasil-acilir-tapu-iptal-davalari-ne-kadar-surer/ adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Tapu iptal davalarına en çok karşılaşılan konu muris muvazaasıdır. Aile içerisinde bulunan kardeşlerin cinsiyet veya yaş ayrımına bakılmaksızın miras payları eşittir. Miras bırakan yani muris, sağlığında mirasçılarının miras paylarına mahsuben karşılıksız olarak kazandırmalarda bulunabilir. Örneğin ağır bir hastalığı bulunan anne, miras payına mahsuben küçük oğluna ev bağışlayabilir. Bu durumda mirasçı, tereke paylaştırırken karşılıksız olarak edindiği kazandırmaları, denkleştirmeyi sağlamak için terekeye geri vermekle yükümlüdür. Denkleştirmeye tabi kazandırmalar yalnızca karşılıksız olarak yapılan kazandırmalardır. Miras bırakan anne, karşılıksız olarak kazandırmada bulunduğu küçük oğlunu bu yükümlülükten kurtarmak adına görünürde farklı bir işlem yapılmış gibi gösterebilir. Yukarıda verdiğimiz örnekten devam edersek, anne, çocuğuna karşılıksız olarak devrettiği taşınmazı sanki belli bir tutar karşılığında satılmış gibi gösterebilir. Bu durumda asıl işlem bağışlama iken görünürde olan yani muvazaalı işlem ise satış işlemidir ve sonuç olarak karşılıksız bir kazandırma bulunmadığı için mirasçı denkleştirme yükümlülüğünden kurtulmuş bulunmaktadır. İşte bu durum denkleştirme talebinin değil tapu iptal davası açarak tapu tescilinin düzeltilmesine konu olacaktır. Çünkü hukukumuzda muvazaalı işlemlerin hükümsüzlüğü kabul edilmektedir.

Yapılan satış işlemi hükümsüz olduğu için buna dayanılarak tapu sicilinde yapılan tescil hukuki bir sebebe dayanmamaktadır ve bu nedenden ötürü yolsuz bir tescildir. Yolsuz tescil ile mülkiyet hakkını kazanan kardeşe karşı, miras payları zedelenen ve dolayısıyla tescilin bağış karşılığı yapıldığı yönünde düzeltilmesinde hukuki menfaati olan kardeşler muris muvazaası nedeniyle tapu iptal davası açabileceklerdir. Tapu iptali davasının konusunu birçok hukuki işlem oluşturmaktadır ve muris muvazaası bunlardan yalnızca bir tanesidir. BESLER.AV.TR adresini ziyaret ederek tapu iptal davası ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
Ulaş Sungur Kimdir?
Ulaş Sungur Kimdir?