Reklam
Reklam

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?
Ticaret Sicil Gazetesi Nedir? reklam
Bu içerik 165 kez okundu.
Reklam

Türkiye’de faaliyet göstermekte olan tüm şahıs, limited ve anonim şirketler ile birlikte, kollektif şirketler ve diğer tüm şirketler grubu, ticaret dünyasına bağlıdır. Ticaret Sicil Gazetesi veya tam adı ile Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi, bu tür şirketlerin bağlı bulunduğu Ticaret Sicil Odası üzerinden, gerçekleştirdikleri kritik bilgileri yayımlamakta olan resmi bir gazete türüdür.

 

 

 

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kayıtlı olan tüm şirketler, Ticari Sicil Gazetesi üzerinde yer edinirler. Milyonlarca ticari işletmenin hayat bulduğu bu ortamda, Türk Ticaret Kanunu esasları uyarınca gerçekleştirilen önemli işlemler, bu gazete üzerinde yer bulur. Örneğin, bir şirketin, bir başka şirket ile birleşmeye gitmesi durumunda yeni bir şirket ortaya çıkması, alacaklıların veya borçluların bu durumdan haberdar olması açısından önemlidir. Yapılan resmi bir duyuru ile bu işlem resmi gazetede yer alır ve yasal süreç hakkında bilgi sunulur. TOBB Başkanı, aynı zamanda bu gazetenin de başkanı sayılmaktadır.

 

 

 

Ticaret Sicil Gazetesi Nasıl Alınır?

 

 

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi, yıl içerisinde belirlenen tatil günleri haricen, diğer tüm günlerde çıkartılmakta ve güncellenmektedir. Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası tarafından günlük gelen talep karşılığında sürekli olarak değişebilmekte olan Ticaret Sicil Gazetesi, şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odasına gitmek ve ödemesini gerçekleştirmek kaydı ile temin edilebilir.

 

 

 

Ticaret Sicil Gazetesi Neye yarar?

 

 

Ticaret Sicil Gazetesi, bir şirketin varlığını ve aldığı kararları resmi bir şekilde duyurmaya ve şirketin varlığını, yönetim kurulu kararlarını, iflas gibi bildirgelerini yayınlamak için kullanılmaktadır. Ticaret Sicili Gazetesi’nin amacı şunlardır:

 

 

 

 

l Yeni kurulan şirketleri duyurmak

 

l Şirket yapısal değişikliklerini duyurmak

 

l Şirket ana sözleşmesi ve tadilleri duyurmak

 

l Genel kurul kararlarını duyurmak

 

l Yönetim kurulu kararlarını duyurmak

 

l Tescil bilgilerini duyurmak

 

l İlan bilgilerini duyurmak

 

l İflas bilgilerini duyurmak

 

l Alıcı/borçlu gibi 3. kişilere duyuru yapmak

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti