Reklam
Reklam

Bel Soğukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Bel Soğukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Bel Soğukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir
Bel Soğukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir reklam
Bu içerik 312 kez okundu.
Reklam

 

 

 Bel soğukluğunun diğer adı gonoredir. Bel soğukluğu nedir? Nasıl tedavi edilir? Sorularının cevabı şu şekilde ifade edilebilir. Cinsel yolla bulaşan bir bakteri yüzünden hastalık meydana gelmektedir. Cinsel birliktelikte semen ve vajinal akıntı birbirine karışmaktadır. Bel soğukluğu tüm dünyadan yaygın olarak rastlanan bir rahatsızlıktır. Her iki cinsiyette de bulunmasına rağmen erkeklerde bulunma sıklığı daha fazladır.

 

 Sıklıkla 15-24 yaş arasındaki genç erkek bireylerde bel soğukluğuna rastlanmaktadır. Hamile kadınların enfekte olması sonucunda bebeklere de hastalık bulaşabilmektedir. Gonore bebeklerde sıklıkla gözü etkilemektedir.

 

 Gonorenin Belirtileri Nelerdir?

 

 Ortalama olarak 4 veya 6 gün arasında kuluçka süresi bulunmaktadır. Kuluçka süresinin ardından belirtiler meydana gelmeye başlamaktadır. Ancak bel soğukluğu bazen belirtisiz olarak hasar vermeye devam edebilmektedir.

 Erkeklerde ve kadınlarda belirtileri değişebilmektedir. Erkeklerde, bel soğukluğunun ilk belirtisi idrar yapmadan zorlanma ve ağrı hissidir.

 

Penisten beyaz veya yeşil renkli akıntı gelebilir.

 

Penisin ucunda kızarıklık oluşmasıdır.

 

Nadir belirtilerin arasında ise testislerde kızarıklık ve ağrı oluşmasıdır.

 

 Erkeklerin %90 lık kısmında bu belirtiler gözlenmektedir. Ancak kadınların yarısından fazlasında belirti gözlenmektedir. Kadınlarda oluşan belirtiler ise idrar yolu enfeksiyonları ile karıştırılmaktadır.

 

Beyaz ve sarı vajinal akıntı

 

İdrar yapmada zorlanma, ağrılı idrar yapma ve idrar yaparken oluşan yanma hissi

 

Genital bölgede kaşıntı

 

Adet dönemi haricinde kanama, ilişki sırasında veya sonrasında kanama

 

Rahim ağzı, alt karın ve pelvik bölgede ağrı hissi

 

Bel soğukluğu nedir? Nasıl tedavi edilir? Belirtileri nelerdir? Sorularının cevabı kadınlarda ve erkeklerde bu şekilde ifade edilebilir. Ayrıca bel soğukluğu başka bölgelerde de enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Ağız, rektum, eklemler ve gözler diğer enfeksiyondan etkilenen bölgelerdir.

 

 Bel Soğukluğu Bulaşma Yolları Nelerdir?

 

 Bel soğukluğu cinsel birliktelik esnasında vücut sıvılarının karışması ile bulaşmaktadır. Enfekte olan kadın doğum esnasında bebeğe de bu bakteriyi bulaşılabilmektedir. Cinsel ilişkiler de bulaşıcı hastalıklardan korunmak sağlıklı birliktelikler yaşamak için kondom vaz geçilmez bir sağlık aracıdır. Erkekler için cinsel performansı artırmak ya da erken boşalmayı geciktirmek için etkili geciktirici özellikli prezervatifler günümüz de gayet yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

 Bel Soğukluğu Tanısı Nasıl Konur?

 

 Bel soğukluğu tanısının konulabilmesi için idrar analizi yeterlidir. Ancak beraberinde idrar kanalı, rahim ağzı, rektum ve ağızdan örnek alınabilmektedir. Prezervatif kullanımı bel soğuluğundan korunmak için en etkili yöntemdir. Çabuk boşalan erkekler için geciktirici kondomlar da aynı işlevi görmektedir.

 

 Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

 

 Bel soğukluğu bakteri ile bulaşan bir hastalıktır. Bel soğukluğu nedir? Nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı yetişkinlerde antibiyotik tedavisi olarak ifade edilebilmektedir.

 Antibiyotik intravenöz ya da oral olarak tüketilebilir. Ancak kişilerde bel soğukluğu başka doku ve organlara zarar vermiş ise tedavide değişiklik uygulanabilmektedir. Bebeklerde gonore mevcut ise enfeksiyon yönelik tedavi uygulanmaktadır.Bel soğukluğu cinsel performansı düşüren hatta olmasını imkansız kılan bir rahatsızlıktır. Bu tip durumlar da performans artırıcı ürünler kullanılmamalıdır.

 Gonorenin gözlere etki etmesi durumunda ise antibiyotik tedavisine başlanmaktadır.

 

 Bel Soğukluğundan Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 Bel soğukluğuna karşı önlem almak oldukça önemlidir. Ayrıca kişilerin bel soğukluğuna karşı alabileceği en önemli önlem hastalığın belirtilerini öğrenmektir. Bel soğukluğu nedir? Nasıl tedavi edilir? Sorularının cevabını bilmek hastalığa karşı kişilerin korunması için en önemli adımdır.

 

Cinsel ilişki esnasında mutlaka korunma yöntemlerinden uygun olanı kullanılmalıdır.

 

Cinsel ilişkiden önce kesinlikle kondom kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

Partnerin cinsel bir hastalığın olup olmadığı sorgulanmalıdır.

 

Tek eşlilik ile bel soğukluğu riski büyük oranda azalmaktadır.

 

Partnerin cinsel yolla bulaşan hastalık belirtilerinden herhangi birini taşıması halinde ilişkiden kaçınılmalıdır.

 

 

 ​​​

 

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti