Reklam
Reklam

ISO 27001 Belgesi Nedir?

ISO 27001 Belgesi Nedir?

ISO 27001 Belgesi Nedir?
ISO 27001 Belgesi Nedir? reklam
Bu içerik 1485 kez okundu.
Reklam

 

ISO 27001 Belgesi, dünyada kabul gören yaklaşıma göre artık bilgi güvenliğini sağlamak ve iş sürekliliğini korumak, sadece alınacak teknik önlemlerle mümkün değildir. Bunun yanında Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi gibi sistemlerin kurulması ve bu sistemlere göre denetim yapılması önlem alınması gerekmektedir. Bu sistemin kurulması ile birlikte bilgi varlıklarının bütünlüğü ve doğruluğu sağlanmakta, bilginin gizliliği korunmaktadır. Bilgi kaynaklarına erişim belli kriterlere ve yetkilere bağlanmış olup, erişim sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Önemli bilgiler, belirlenecek esaslar dahilinde üçüncü kişilere ve denetçilere açık olmalıdır. Müşteri bilgilerinin güvenliğine gösterilen özen, kuruluşa itibar kazandıracak ve önemli bir rekabet avantajı sağlayacaktır. Bu standart, kuruluşlarda Bilgi Güvenlik Yönetim Sistemi’ni kurmak, geliştirmek, yönetmek, sürdürmek, gözlemek, gözden geçirmek ve iyileştirmek için bir model niteliğindedir. ISO 27001 standardı, bilgi güvenlik yönetimine yönelik çok sayıda gereksinim içermektedir. Örneğin; güvenlik gereksinimleri, yönetim gereksinimleri, sözleşmelere bağlı gereksinimler ya da yasal gereksinimler.

ISO 27001 Belgesi Faydaları Nelerdir?

  • Kuruluş hangi bilgi varlıklarının olduğunu, neleri gizli tutması neleri paydaşlarına açması gerektiği değerinin farkına varır.
  • Sistemsel olarak kurmuş olduğu ara kontroller sayesinde koruma metotlarını belirler ve uygulayarak korur.
  • Uzun yıllar boyunca işini garanti eder.
  • Müşteri ve tedarikçileri ile birlikte bütün bilgilerin korunacağından dolayı ilgili taraflarda güveni tesis eder.
  • Bilgiyi birçok ülke tarafından kabul görmüş olan ISO 27001 standart sistemi sayesinde korur, işi tesadüfe bırakmaz.
  • Kurulan sistem sayesinde müşterileri rakiplerine göre daha iyi değerlendirme şansı olur.
  • Çalışanların moral ve motivasyonunu arttırır.
  • Yüksek prestij sağlar.

ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 27001 Belgesi  Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikası, kurum ya da kuruluşların kurmuş olduğu ISO 27001 Bilgi Güvenliği yönetim sisteminin bağımsız ve akredite bir belgelendirme kuruluşunun denetiminden başarı ile geçmesi ve bunun sürekliliğinin sağlanması ile mümkün olur. Kuruluş bilgi güvenliği sistemi standardının gereksinimlerini karşılayacak şekilde kurduktan sonra, bu sistemin belgelendirilmesi için bir sertifikasyon kuruluşu ile anlaşır. Kuruluş belgelendirme standardının şartlarını karşılayıp karşılamadığını tespit etmek için uygunluk denetimi yapar.

ISO 27001 Belgesi almak ve tecrübeli bir ekiple çalışmak için www.kilavuzdanismanlik.com  adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti