Reklam
Reklam

DNA BABALIK TESTİ Nedir?

DNA BABALIK TESTİ Nedir?

DNA BABALIK TESTİ Nedir?
DNA BABALIK TESTİ Nedir? reklam
Bu içerik 571 kez okundu.
Reklam

 

 

Baba veya iddia edilen baba, anne ve çocuğun kan veya doku örnekleri üzerinde yapılan testle belirlenebilmektedir. Bu testlerin doğruluk aralığı yüzde 90 ile 99 arasındadır. Biyolojik baba olmayan bir adamı dışlayabilir ve dışlanmadığı takdirde babalık olasılığını da gösterebilirler. Çocukların velayetinin ve desteğinin oluşturulması söz konusu olduğunda bu testlerin önemli bir yasal etkisi de vardır.Tartışmalı bir babalık davasında, bir taraf diğer tarafların talebi üzerine genetik testlere tabi tutulabilinir. Eğer baba birkaç erkekten biri olabilirse, her birinin babalığı belirlemek için genetik bir test yapması gerekebilir. İddia edilen bir babanın, babalık kan testleri ve DNA babalık testleri gibi küçük çocuğun doğal ve yasal babası olup olmadığını belirlemenin farklı yollarıda vardır.

 

DNA, insan vücudunun her hücresinde bulunan genetik materyaldir. Aynı çoklu doğumlar hariç, her bireyin DNA'sı benzersizdir. Bir çocuk genetik materyalinin yarısını (DNA) biyolojik anneden, yarısını biyolojik babadan almaktadır. DNA testi sırasında çocuğun genetik özellikleri annenin özellikleriyle karşılaştırılır. Annede bulunamayan özellikler babadan miras almış olduğunu gösterir. DNA babalık testi mümkün olan en doğru babalık testi şeklidir. Çocuk ve iddia edilen baba arasındaki DNA kalıpları iki veya daha fazla DNA üzerinde eşleşmezse, iddia edilen baba tamamen dışlanabilir. Anne, çocuk ve iddia edilen baba arasındaki DNA kalıpları her DNA üzerinde eşleşirse, babalık olasılığı %99,9’dur. DNA testini yapmak için, kan örneğine veya ağız içinden alınan bukkal sürüntüye ihtiyaç  vardır.

 

DNA insan vücudunun her hücresinde aynı olduğundan, bukkal sürüntü kullanarak yanak hücreleri üzerinde yapılan testlerin doğruluğu, gerçek bir kan örneği ile aynı çıkacaktır.Sonuçlara 7-14 gün içinde ulaşılabilinir.Böylelikle baba veya baba adayı belgelerle babalığını kanıtlaması kolaylaşacaktır.Babalık kan testlerinden DNA babalık testlerine kadar, bir çocuğun babasını belirlemenin arkasındaki bilim zamanla önemli ölçüde ilerlemiştir.DNA test merkezlerine başvurması ile gerekli prosedürleri yerine getirdiğinde ve bunun için gerekli örnekleri verdiğinde babalık DNA testi için başvurusu kolay ve güvenilir bir  şekilde doğru sonuçlara ulaşması mümkün olacaktır.

 

Moleküler Biyolog Alpay Avcı https://www.dnatesti.com.tr de yaptığı açıklamalada bazı uyarılarda bulundu. Babalık testleri hususuna değinen Avcı bu testlerde güvenilirlik oranın yüksek olduğunu ancak, bu oranın yüksek olması için güvenilir test merkezlerinde yapılması gerektiğini belirtti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti