Reklam
Reklam

BACA RAPORU FİYATLARI

Eski ve yeni tüm binalarda yaptırılan bacaların kullanıma uygun olması denetime tabidir. Gelecekte oluşabilecek ve insan sağlığını tehdit edebilecek olumsuzlukların önlenebilmesi adına 2009 yılında yasalaştırılan bu sistemde bacalar belirli kriterlere tabi tutulmuştur.

BACA RAPORU FİYATLARI
BACA RAPORU FİYATLARI tufan
Bu içerik 486 kez okundu.
Reklam

 

 Uygun yapılara verilen OKbaca raporu iç mekanlarda veya dış cephelerde kullanılan tüm bacalar için verilebilir. Özellikle iş yerleri için önemli hale gelen bacalar, standartlara uygun olarak yapılandırılmadığında insanlara ve çevrede bulunan diğer canlılara ciddi derecede zarar verebilir. Bu nedenle baca raporu sadece yasal anlamda değil, pratikte de önemli hale gelmiştir.

Üreticiden Onaylı Bacalar

Baca raporu üretici firma tarafından da verilebilir. Bunun için bünyesinde bir itfaiye erinin de bulunduğu rapor firması tercih edilmelidir. Paslanmaz Baca, Türkiye’nin dört bir yanına sunduğu özel baca sistemlerini baca raporu ile birlikte sunar. Bu sayede ürettiği tüm bacaların yönetmeliğe uygun olduğunu belgeler. Kendinden yalıtımlı olan bacalar; insan sağlığı için güvence oluşturmanın yanı sıra çevrede bulunan canlılar için de avantajlıdır. Filtreli bacalar, havaya salınan zararlı gazların emilimini sağlarken ısı geçirgenliğini de en aza indirger. Bu da yapı içlerinde yaşanan ısı kaybını en aza indirgeyerek enerji kaynağından tasarruf edilmesini sağlar. Bir kez tercih edilen OK izolasyonlu çelik baca modeli, bir ömür boyu kullanıcısına fayda sunar.

Baca Raporu Ücretleri

Baca raporu fiyatları esasen yüksek değildir. Ancak yorucu olan, onay için yapılması gereken işlemlerdir. İtfaiyeden yetkilendirilmiş bir firma olan Paslanmaz Baca ile satın alınan bacalar için yeniden baca raporu onayı alınması gerekmez. İzolasyonlu çelik baca modelleri sayesinde baca raporu almak için ihtiyaç duyulan işlemlerden feragat edilmesi sağlanır. Baca raporundaki kriterler montaj diplerinden yalıtım özelliklerine kadar birçok faktöre bağlıdır.  Üretim aşamasında direkt olarak onaya hazır hale gelen izolasyonlu çelik baca modelleri ek enerji maliyeti yükünün de azalmasını sağlar. Bacaların çekiş güçleri standartlara tam olarak uygundur. Bacaların uygunluk incelemesi yapılmasına gerek yoktur çünkü; üretici bu garantiyi üretim aşamasında verir.

Kurulum Aşaması Önemli

Baca raporu için üretim aşamasındaki malzemelerin standartları aşması yetmez. Raporun alınabilmesi için de kurulumun da standartlara uyması gerekir. Denetim şirketleri gaz açımı öncesinde OK çelik baca modellerinin ve diğer bacaların doğru bir şekilde kurulup kurulmadığını da denetlemesi gerekir. Sadece yeni çelik baca modellerinde değil, mevcut bir bacada kazan değişimi gibi ana revizyonlar da baca raporu alınması için geçerli bir sebeptir. Baca raporunun alınması aynı zamanda yeni taşınma işlemleri sonrasında, sözleşme yenileme veya gaz açıp kapatma işlemlerinde yapılır. Bu gibi işlemler sonrasında çelik baca raporunun alınmaması cezai yaptırımlar getirebilir. Baca raporunun alınabilmesi için itfaiyenin yetkilendirdiği firmalar aracılığı ile bacanın temizletilmesi de mümkündür. Eğer yeni baca haricinde bir rapor alımı gerekliyse yetkili firma denetim için meskene gelir. Kontrol yapıldıktan sonra eğer kriterler uygunsa rapor verilir. Baca raporu, sadece kontrolü yapılan bacalar için verilir. Baca raporu ücretlerini itfaiye belirler. Bu nedenle fiyatların semtten semte veya ilden ile değişmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yetkili olan tüm firmaları tercih ederek sabit fiyatlar üzerinden ücret ödeyerek rapor için işlemleri başlatmanız da mümkündür.


 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti