Reklam
Reklam

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ RESMİ YÖNETMELİK

17 Şubat 2005 tarihinde yürürlüğe giren İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik gereğince su deposu temizliği için saklanan suyun uygun koşullarda olması bir zorunluluk haline geldi.

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ RESMİ YÖNETMELİK
SU DEPOSU TEMİZLİĞİ RESMİ YÖNETMELİK tufan
Bu içerik 583 kez okundu.
Reklam

 

17 Şubat 2005 tarihinde yürürlüğe giren İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik gereğince OK su deposu temizliği için saklanan suyun uygun koşullarda olması bir zorunluluk haline geldi. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan temiz su; içmeden çamaşır yıkamaya, bitki sulamasından genel temizliğe kadar birçok alanda kullanılıyor. Su deposu temizliği yapılmadan depolarda bekletilen suyun kimyasal, mikrobiyolojik veya fiziksel bir değişime uğramaması için uyarıda bulunan yetkililer, özellikle toplu tüketim alanlarında bulunan içme suyu depolarının düzenli aralıklarla temizletilmesini öneriyor.

Depoların Düzenli Bakım ve Onarımı

Depoların düzenli olarak bakım, onarım ve su deposu temizliği yapılması iş yerlerinde iş yeri sahibinin, mülklerde ise mülk sahibinin ve yöneticinin sorumluluğundadır. Bir kamu kurumunda su temini depolar aracılığı ile sağlanıyorsa kamu kurumu yönetimi sorumlu olur. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelikte şebeke basıncının yeterli geldiği alanlarda ve kişisel oturum amacı ile alınan mülklerde su deposu bulundurma ve dolayısı ile OK su deposu temizleme şartı yoktur. Su deposu zorunluğu, şebeke basıncının yetersiz olduğu alanlarda kullanılır. Bu alanlarda şebeke suyu olsa dahi tüketicilere depo aracılığı ile ulaştırılır. Bu durum da binalarda depo bulunmasını ve su deposu temizleme işlemini zorunlu kılar.

Deponuz Varsa Suyu Kullanın

Yönetmeliğe göre, şebeke basının miktarı gözetilmeden eğer bir binada su deposu varsa depo içindeki su bekletilmez. OK Su deposu temizlik işlemi suyun bekletilerek bakterilere maruz kalmasının önüne geçer. Depo suyu kullanan bina sakimleri ciddi bir sağlık sorunu ile karşılaşılması durumunda şebeke bağlantısından depoya su verilmez. Su deposu kullananların depo standartlarına uyması beklenir. Bu standartlardan ilki; deponun, suyun yapısını değiştirmeyecek şekilde paslanmaz çelikten üretiliyor olmasıdır. Depolar, krom, nikel veya bunun gibi maddelerle yapılmalı ya da kaplanmalıdır. Ayrıca depo içerisinde bulunan bağlantılar için sızdırmazlık testi yapılmalıdır.

Depo Bağlantılarında Sızdırmazlık

Eğer depo bağlantılarında sızdırma tespit edilirse sorun hemen giderilmelidir. Depoda kullanılan plastik araçlar bakteri üretmeyen türden olmalıdır. Deponun kapak kilidi yalnızca yetkilide olmalıdır. Bu yetkili binalarda kapıcı veya yönetici olabilir. Depo kapağının kilitlenmesi, ileride doğabilecek olumsuzlukların engellenmesine yardımcı olur. Su depoları için önemli kriterlerden biri de su deposu temizlik işleminden sonra konumudur. Su depoları ısı kaynaklarından uzak bir konumda bulunmalıdır. Direkt olarak güneş ışığına maruz kalmaması gereken su depoları aynı zamanda duvara çok yakın olarak monte edilmemelidir. Bunun sebebi, büyük bir arıza olması durumunda yetkililerin rahat bir şekilde müdahale edememesidir.

Betonarme Depolar Hakkında

Depolar farklı materyaller ile üretilebilir. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe göre betonarme depoların içerisinde kullanılan kaplama ürünleri ve boyalar insan sağlığını tehdit etmemeli ve bakteri üretmeyen cinsten olmalıdır. Yönetmelikte belirli dönemlerde su deposu temizlik işleminin yapılması gereken bu araçlar için laboratuvar onayı istenir. Yönetmeliğe göre aynı zamanda su depolarının yılda en az bir kez temizlenmesi istenir.

Su Depolarının Temizliği

Su deposunun zorunluğu olduğu mekanlarda yetkililer bazı incelemelerde bulunabilir. Yapılan teknik incelemelerde bir sorunla karşılaşılması durumunda sorun, bina yetkilisi sayesinde çözüme kavuşturulur. Sorun çözülene kadar binaya su aktarımı da kesilir.


 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti