Reklam
Reklam

Emzirme Döneminde Sivas Doğum Kontrol Yöntemleri

Emzirme Döneminde Sivas Doğum Kontrol Yöntemleri

Emzirme Döneminde Sivas Doğum Kontrol Yöntemleri
Emzirme Döneminde Sivas Doğum Kontrol Yöntemleri reklam
Bu içerik 4949 kez okundu.
Reklam

 

Anne sütü bebek için temel besin kaynağıdır, doğal, ekonomik ve besleyici yani çok değerli. Emzirme esnasında anne sütünde bulunan antikorlar bebeğe geçerek hastalıklara karşı korur. Emzirme sırasında hormon salgılanır ve bu hormonlar annenin rahiminde kasılma ve rahimde küçülmeye sebep olur, bu sayede doğum sonrası kanama azalır. Emzirmenin bebek gelişimi için de önemi büyüktür, anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirdiği gibi bebeğin psikososyal gelişimi açısından da önemlidir. Bu durumda bebeği ile ilgilenmek isteyen anne, yeni bir gebelik yaşamak istemeyebilir. Emzirme doğurganlığı azaltır ancak tamamen koruyucu değildir, emzirirken hamile kalma ihtimali vardır. Yumurtlama (ovulasyon) genelde ilk adetten sonra bir kaç haftada başlar. Bazı annelerde ovulasyon ilk adet sonrasında hemen başlayabilir, bu durumda da gebelikten korunma yöntemleri tercih edilmelidir. Sütün koruduğunu düşünen anneler plansız bir gebelikle karşılaştığında psikolojik olarak hazır olmadığı için genellikle kürtaj ile gebeliği sonlandırma yolunu seçiyor. Özellikle Kürtaj Sivas ilinde emziren kadınların yaşadığı plansız gebelik sonucunda başvurulan yol olarak karşımıza çıkıyor. Altıncı aydan sonra ek gıdaların başlamasıyla emzirme devam etse de koruyuculuk azalır.

Emzirme döneminde uygulanan doğum kontrol yöntemlerine baktığımızda, bariyer yöntemi olarak sınıflandırılan; prezervatif, diyafram (vajina içine yerleştirilen esnek kap, doğum sonrası 6 haftadan önce kullanılamaz) yöntemleridir ve başarısızlık oranı % 10 olarak belirlenmiştir.

Emzirme döneminde kullanılan diğer korunma yöntemleri;

Doğum Kontrol Hapları; Genellikle doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron içermektedir, yapılan çalışmalar östrogenin süt miktarında azalmaya sebep olduğunu göstermiştir. Bu haplar tercih edilecekse doğumdan sonra en az 6 hafta sonra başlanması önerilir. Emzirme döneminde daha güvenli olan sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları bulunur, bu haplarda doğumdan 6 hafta sonra güvenle kullanılabilir.

İğne; Progesteron içeren iğneler doğum kontrol yöntemi olarak emzirme döneminde uygulanabilir. Aylık iğnelerin içeriğinde östrojen bulunduğu için sütü azaltabilir, bu sebeple emzirme döneminde kullanımı konusunda yeterli bilgi bulunmaz.

Spiral; Etkili bir yöntemdir, başarısızlık oranı % 1-3’tür. Doğumdan 4-6 hafta sonra uygulanabilir, daha erken uygulanması durumunda rahimde meydana gelen kasılmalar spiralin atılmasına sebep olabilir. 

Emzirme döneminde kullanılacak doğum kontrol yöntemleri annenin durumuna göre belirlenmelidir. Bu sebeple hekim desteği alınması daha sağlıklıdır, annenin durumu, emziriyor olması, tekrar çocuk düşünüp düşünmüyor olması gibi birçok sebep seçilecek yöntemi belirlemektedir.

Emzirme gebelikten koruyor düşüncesi ile plansız ve istenmeyen gebelik yaşayan anneler kürtaj ile çözüm arayışına girmektedir. Kürtaj Sivas ilinde emzirme döneminde plansız gebelik yaşayan kadınların çözümü olurken, uzman hekimler gebelikten korunma yöntemleri konusunda bilgi paylaşarak doğru yöntemin uygulanması için çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Op.Dr.Uzay Yıldırım

Kadın Hastalıkları ve Doğum Tüp Bebek / Genital Estetik
https://www.uzayyildirim.com
Instagram : @uzayyildirim
YouTube : Op.Dr.Uzay Yıldırım
Facebook : /dr.uzayyildirim

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti