Reklam
Reklam

Çocuklarda Göz Sağlığı ve Öneriler

Göz kusurları olan miyop, hipermetrop, astigmat, şaşılık, göz tembelliği, katarakt, göz tansiyonu, göz yaşı kanalı tıkanıklığı gibi kusurlar çok küçük yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi genetik olarak aileden miras olarak da kalabilir.

Çocuklarda Göz Sağlığı ve Öneriler
Çocuklarda Göz Sağlığı ve Öneriler reklam
Bu içerik 2006 kez okundu.
Reklam

 

Göz kusurları olan miyop, hipermetrop, astigmat, şaşılık, göz tembelliği, katarakt, göz tansiyonu, göz yaşı kanalı tıkanıklığı gibi kusurlar çok küçük yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi genetik olarak aileden miras olarak da kalabilir. Çocuklarda göz sağlığı çok önemli olduğundan eğer çocuğunuzun görmesinde bir tuhaflık veya farklı bir durum gözlemliyorsanız hemen bir göz doktoruna götürmelisiniz. Çocuklar görme  kayıplarını anlayıp size anlatana kadar çok uzun zaman geçebilir. Bu süre zarfında az görme, bulanık görme gibi ciddi sorunlara yol açacak görme kaybı yaşayabilirler. Bu nedenle çocuklarınızı sürekli gözlemlemeli ve şüphelendiğiniz bir durum olduğunda göz doktoruna götürmelisiniz.

Göz kusurları içinde  erken yaşlarda ortaya çıkan ve çocuklarda çok sık görülen, ileride telafisi çok güç olan görme tembelliği  gibi rahatsızlıklar kritik öneme sahiptir. Zamanında teşhis edilemeyen bu rahatsızlık  ileride görme kaybı haline gelebilir. Bu nedenle çocuklarınızda  anlık ve çok kısa süreli  bakış dengesizliği olması halinde, bakışlarında kayma olması durumunda hemen bir göz doktoruna gidilmeli ve tedavi yapılmalıdır. Görme tembelliği ilk karşılaşıldığında şaşkınlık yaratan sonra kendine alıştıran bir rahatsızlık olduğu için zamanla görme kaybına kadar yol açacaktır. Bu nedenle erken teşhis edilip gerekli tedavileri yapılarak çocuklarınızın sağlıklı görmesini sağlayabilirsiniz..

Çocuklarda göz sağlığı için düzenli olarak 6 ayda bir göz doktoruna kontrole gidilmeli, çocukların bilgisayar ve televizyon ekranına çok yakın durması önlenmeli, kitap okuma mesafesi alışkanlık haline getirilmeli, gözlerine zararlı bir şey sokmaları önlenmeli,  görme bozukluğu başlangıçlarından itibaren göz doktorunun vermiş olduğu tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Gerekli olması durumunda çocuğun gözlüğe alışması için belirli bir süre çocuk ile birlikte dinlendirici gözlük takılmalı, çocuklara göz sağlığının önemi anlatılarak gözlerini koruması sağlanmalıdır.

Çocuklarda Göz Sağlığı Bozuklukları 

Çocuklarda göz sağlığı zamanında teşhis edilmediğinde  göz kayması, görme bozuklukları,  görme tembelliği, göz yaşı kanalı tıkanması ve göz yaşlılığı gibi hastalıkların oluşmasına ve ilerlemesine neden olur. Bu hastalıkların ilerlememesi ve gelecekte çocuklarımızın sağlığını ve kariyerini tehdit etmemesi nedeniyle  çocuklarda göz sağlığına önem vermeli ve düzenli olarak kontrol ettirmeliyiz.  Çocuklarınızın göz doktorunun aslında düzenli olarak  ziyaret edilmesi gereken bir sağlık görevlisi olduğunu anlatmalısınız. Bebeklerde 6 aydan itibaren  düzenli olarak göz doktoruna götürmeli oluşabilecek şaşılık göz yaşı tıkanıklığı gibi rahatsızlıkları erkenden telhis ederek gerekli tedavi yöntemlerini uygulamalı ve bebeğinizin sağlıklı gözlere sahip olmasını sağlamalısınız.

Bebekler gibi çocuklarınızın da göz sağlığını  yakından takip etmelisiniz. Çocuklarda 1 yaşından itibaren oluşabilecek göz kayması, uzak ve yakını görememe, göz damarlarında tıkanma gibi sağlık problemlerini düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Bu dönemlerde kontrol ettirmediğiniz de geç kalmış olacaksınız ve bu durum ilerleyen zamanlarda ilerlemiş göz sağlığı problemi olarak karşınıza çıkacaktır. Hem bebeklerde hem de çocuklarda göz kontrolü göz sağlığı açısından çok önemli olduğundan düzenli periyotlarda kontrol yaptırılmalıdır.

Yeni doğan bebekler için  bebek doğduktan sonra  göz doktoru tarafından  göz muayenesi yapılmalı ve göz sağlığı kontrol ettirilmelidir. Yeni doğan bebeklerde göz bebeği renginin farklı renkte olması, göz kırmasında farklılık,  göz kayması, gözün iri olması,  çapaklanma olması gibi rahatsızlıkları tespit etmek ve gerekli tedavi uygulayarak gelecekte sağlıklı gözlere sahip olmasını sağlamak anne ve baba olarak sizlerin görevidir. Çocuklarda oluşan göz problemlerini çocuklar fark edemeyecekleri ve ifade edemeyecekleri için  göz doktoru kontrolleri rutin hale gelmelidir. Her hastalıkta olduğu gibi göz sağlığı problemlerinde de erken teşhis çok önemli olduğu için rutin kontroller aksatılmadan yapılmalıdır. Çocuklarda göz sağlığı gelecekleri ve kariyerleri açısından çok önemlidir.Her ne kadar lens tedavisi olsa da gözün kendi sağlığı kadar değerli olmayacak.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti