Reklam
Reklam

Depresyon Sebebi Nedir – Başka Nasıl Çıkılır?

İnsanlar zaman zaman depresyona girebilir. Bunun birçok sebebi vardır. Asıl mesele depresyona girmek değil depresyondan çıkmaktır. Peki bunu nasıl yapacağız? İlk olarak depresyonun ne olduğunu bilerek… İşte depresyon ile ilgili tüm detaylar!

Depresyon Sebebi Nedir – Başka Nasıl Çıkılır?
Depresyon Sebebi Nedir – Başka Nasıl Çıkılır? reklam
Bu içerik 4581 kez okundu.
Reklam

 

Depresyon bir duygu durum bozukluğudur. Duygu durumu ise ruhsal yaşamın tümüne bir dönem için sürekli egemen olan duyguları tanımlar. Depresyondaki kişinin kendi değerine ilişkin gerçeğe hiç uymayan olumsuz inançları vardır. Yoğun değersizlik ve suçluluk duygusu içindedir. Alakasız olaylardan bile kendini suçlar ve kendine yönelik yıkıcı bir öfke içindedir.

İnsanlar neden depresyona girer?

Depresyonun sebebi sanıldığı gibi dramatik olaylar ve çevresel koşullar değildir, bunlar depresyonun sebepleri değil, onu tetikleyen unsurlardır. Depresyona girenler, olumsuz inançları ve duyguları yoğun olan kişilerdir. Bu kişiler aşırı kuralcıdır ve sürekli "kusursuz olmak ve herkes tarafından sevilmek" çabası içindedir. Ulaşılması mümkün olmayan bir amaç karşısında çaresizlik yaşarlar ve  bunu gerçekleştiremedikleri için kendilerine çok kızarlar. Hemen değersiz hisseder ve depresyona girerler.

Depresyon konusunda daha çok bilgilenmek ve derinlemesine araştırma yapmak isterseniz, "Merhaba, benim adım depresyon" ve "Depresyon hakkındaki 9 ilginç gerçek" adlı blog yazılarımızı okumanızı öneriyoruz.

Ayrıca Psikolog Tuğba Ayzet’in depresyon tedavisi hakkında yazdığı yazıyı da okumanızı isteriz.

Depresyonun belirtileri nelerdir?

Son haftalarda iştahınızda belirgin bir azalma veya artış mı oldu?

Uykuya dalmada güçlük mü çekiyorsunuz? Ya da gündüz uzun saatler uyuma ihtiyacında mısınız?

Genel olarak enerjiniz düşük ve isteksiz misiniz? En basit işleri yapmak bile zor mu geliyor?

En önemlisi de yoğun değersizlik ve suçluluk duyguları içinde misiniz?

Birden fazla soruya, özellikle son soruya "evet" cevabını verdiyseniz siz de depresyonda olabilirsiniz.

Depresyon tedavi edilebilir mi?

Depresyon, psikoterapi ve ilaç tedavisi ile %90 oranda iyileşebilen bir rahatsızlıktır. Olumsuz inançlar ile özellikle öfke, değersizlik ve suçluluk duyguları temizlenerek depresyondan kurtulmak mümkün olabilir. Ama her durumda ilaç gerekmez, sadece bilişsel yöntemler kullanarak bile iyileştirilebilir ancak, ilaç kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız aile hekiminize danışarak sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Kayseri Psikolog – Tuğba Ayzet

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti