Reklam
Reklam

Ceza Hukuku Davaları

Ceza Hukuku Davaları

Ceza Hukuku Davaları
Ceza Hukuku Davaları reklam
Bu içerik 393 kez okundu.
Reklam

 

Ceza hukukunun en temel ilkesi kanunilik ilkesidir. Kanunilik ilkesine göre kanunsuz bir suç veya ceza yoktur. Çünkü gerçekleştirilen bir eylemin suç olarak nitelendirilebilmesi için bu eylemin kanun koyucu tarafından suç olarak tanımlanması ve bu eylem için bir ceza öngörülmüş olması gerekir. Yani bir kimse kanunda suç olarak belirtilmemiş herhangi bir fiil sebebiyle cezalandırılamaz. Yine kanunun suç saydığı eylemler sebebiyle kişiler oldukça ağır cezalar alabilmektedir. Müşteki konumundaki bireyler ise maruz kaldıkları suç eylemi sebebiyle ciddi zararlar görebilmektedir. Bu nedenle kişilerin dava henüz mahkemeye intikal etmemişken soruşturma sürecinde ceza hukuku alanında çalışan bir ceza avukatı ile görüşerek hukuki destek almaları gerekmektedir. Kanun gereği avukatlıkta uzmanlaşma söz konusu olmasa da toplumda bu şekilde bir algı oluşmakta, avukatın ilgi alanda giren dava unvanı olarak düşünülmektedir.

Ceza avukatı, müvekkilinin uzun süreli cezalar alınmasının önüne geçmek adına onu savunur ya da suçu yok ise beraat etmesini sağlar. Bu doğrultuda ceza davaları ile ilgili dosyalarınızın lehinize çözüme kavuşturulması adına gerekli iş ve işlemleri üstlenir.

Ankara’da Ceza Davaları

Ankara’da Ceza Mahkemeleri Sıhhiye adliyesindedir. Aynı zamanda Cumhuriyet Savcılıkları da buradadır. Bu sebepledir ki yapacağınız şikâyetler ve katılacağınız ceza davalarında buraya gitmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda Ankara Avukat büroları genelde bu adliye civarındadır. Ankara son zamanlara adliyelerin artışıyla parçalanmış durumda olup merkez bir adliyenin yapımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Ceza Yargılamalarında Ceza Avukatı Neden Önemlidir?

Ceza davalarında avukatların en önemli görevi, müvekkillerinin adil bir şekilde yargılanmalarını sağlamaktır. Bunun için müvekkilinin savunmasını üstlenerek haklarını en iyi şekilde korumaları gerekmektedir. Ayrıca ceza avukatları, ceza henüz mahkemeye intikal etmeden daha soruşturma aşamasında müvekkillerinin haklarını korumak ile yükümlüdür. Önemli bir sorumluluk üstlenen avukatlar, bu sorumluluklarını yerine getirmek adına tüm dava dosyasını detayları ile araştırmalıdır. Aksi durumda ciddi hak kayıpları yaşanabilir. Bu ve benzeri olumsuzluklar yaşamamak için deneyimli bir avukat ile çalışarak iyi bir hukuki destek almak gerekmektedir.

Ceza avukatları, müvekkillerini yargılamanın her aşamasına temsil eder. Ceza yargılamalarının aşamaları ise; arama el koyma, gözaltı ve kolluk ifadesi ile başlamaktadır. Bunların ardından savcılık ifadesi, adli kontrole sevk, hâkim sorgulaması ve yargılama ile devam eden süreç, temyiz aşaması sonrasında hükmün kesinleşmesi ile son bulur. Bahsi geçen tüm bu aşamalarda tecrübeli bir avukat, müvekkilini yalnızca yargı önünde temsil etmek ile kalmaz. Aynı zamanda sürekli hukuki olarak da bilgilendirir.

Kaynak : Ankara Avukat Kübra YILDIZ ÇOLAK Web Sitesi

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti