Reklam
Reklam

Viyana’da Bir Türk Restaurantı

Konya iline özgü olan etli ekmek, ana maddesi koyun eti olan hamur işi bir yemek türüdür. Onu bu kadar özel kılan ise hamurudur, ince ve uzun olarak yapılan hamurunun kıvamı etli ekmeğin kalitesini belirler.

Viyana’da Bir Türk Restaurantı
Viyana’da Bir Türk Restaurantı reklam
Bu içerik 282 kez okundu.
Reklam

 

Konya iline özgü olan etli ekmek, ana maddesi koyun eti olan hamur işi bir yemek türüdür. Onu bu kadar özel kılan ise hamurudur, ince ve uzun olarak yapılan hamurunun kıvamı etli ekmeğin kalitesini belirler. Zira bu hamur ne yumuşak ne de çıtır olmalıdır, etli ekmek ustaları hazırladıkları hamurları tam bu iki kıvamın arasındayken fırından alırlar. Lezzeti de maharetli ustaların elinde saklı olan etli ekmek, daima odun fırınlarında pişirilmelidir. Bunun dışında yenilen etli ekmekler, sadece etli pideden ibaret olacaktır.
İnce ve uzunluğu dillere destan olan etli ekmeğin, Konya’daki bazı restoranlarda müşterilerin boyları ölçüsünde yapıldığı dahi bilinmektedir. Buradaki maharet, çok uzun olan hamuru kurutmadan fırından çekebilmektir. Koyun eti haricinde etli ekmek harcında domates, biber, soğan ve maydanoz bulunur.

Lahmacundan Çok Daha Fazlası


Yapılış şekli sebebiyle etli ekmek en çok Lahmacuna benzetilir fakat aslında aralarında lezzet açısından uçurum bulunmaktadır. Lahmacun, çok yoğun soğan harcı ile yapılan ve etin tadının zor alındığı bir yemek türüdür. Etli ekmek ise etin yoğun olarak eklendiği ve koyun eti olması sebebiyle de lezzeti çok daha üstün olan bir üründür. Etli ekmek yapımı gerçek bir ustalık gerektirirken, Lahmacun bugün neredeyse her mahallede hatta evlerdeki fırınlarda dahi yapılabilmektedir. 

 

Mutlaka Deneyin


Teknolojinin gelişmesi ile Dünya’nın bir köy haline geldiği çok doğru! Konya kültürünün bu vazgeçilmez yemeği, artık Avusturya sokaklarında dahi ulaşılabilir durumda. Damak Restaurant, Türk ustalarının maharetli ellerinden çıkan bu lezzeti size sunmaya hazır. Farklı kültürleri yakından tanımayı ve enfes lezzetler ile damağınızı coşturmayı istiyorsanız daha fazla kendinize yazık etmeyin ve etli ekmeğin tadına bakın.
Tüm menüyü incelemek için Damak.at adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti