Reklam
Reklam

ISO Belgesi Nedir?

ISO Belgesi Nedir?

ISO Belgesi Nedir?
ISO Belgesi Nedir? reklam
Bu içerik 410 kez okundu.
Reklam

 

ISO belgesi, yeni kurulmuş işletmelerin veya kuruluş sürecini tamamlamış işletmelerin kalite standartlarına uygun bir üretim, yönetim, dağıtım sürecine sahip olmak için elde etmeye çalıştığı belgelere verilen isimdir. Uluslararası Standart Örgütü olarak bilinen ISO tarafından verilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bu belgelerin her biri kendi alanında standartlara sahiptir. ISO 27001 belgesi ve ISO 9001 belgesi gibi türleri bulunan ISO belgesinin alma süreci oldukça uzun ve çetrefillidir. Bu anlamda işletmeler ISO 27001 belgesi ve ISO 9001 belgesi başta olmak üzere almak istedikleri ISO belgesine dair çalışmaları danışman firmalar aracılığı ile yürüterek daha kısa ve başarılı bir süreç yürütmeye çalışır.

ISO 9001 Belgesi Nedir?

İnsanların en sık duyduğu ve hemen herkesin aşina olduğu bir belge olan ISO 9001 belgesi, temel anlamda kalite yönetim sistemi olarak isimlendirilir. Daha geniş bir tanımla işletmenin büyümesini ve gelişmesini sağlayan bu standart pratikte daha başarılı bir işletmenin zeminin hazırlar. Üretim ve dağıtım gibi bir işletmenin en önemli süreçlerinin kalite standartlarınca yönetilmesine katkı sağlayan bu belgeye sahip işletmeler hemen her alanda başarının kapısını aralar. ISO 9001 belgesi avantajlarına bakıldığında ürün ve hizmetlerde ciddi bir gelişme, çalışanların işlerini sahiplenmeleri, müşteri ilişkilerinde iyileşme, hataların ortadan kaldırılması ve rekabet edebilir bir işletme yapısının ortaya çıktığı söylenebilir. ISO belgesi almak isteyen işletmelerin ilk başvurduğu belgelerden biri olan ISO 9001’in işletmeye sağladığı pek çok başka fayda da bulunur.

ISO 27001 Belgesi Nedir?

Son yıllarda bilgi güvenliğinin işletmeler açısından artan önemi yeni kurulmuş veya standartlarını yukarı taşımak isteyen işletmeler için ISO 27001 belgesini zorunlu kılar. İşletmeye dair her türlü bilginin güvenle saklanmasını konu alan 27001 belgesi ISO tarafından verilen belgeler arasında oldukça ayrı bir öneme sahiptir. Hem işletme geleceğini hem de müşterilerin bilgi güvenliğini teminat altına alan bu belge sayesinde işletmeler daha karlı ve sürdürülebilir bir şekil almaktadır. Standartlarını ISO seviyesine taşımak isteyen firmaların almak zorunda olduğu ilk belgelerden bir tanesi olan ISO 27001’i siz de işletmeniz için temin etmelisiniz.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti