Reklam
Reklam

Arabulucuya başvurmak masraflı mıdır?

Son yıllarda alınan kararla birlikte artık bazı uyuşmazlıklar bakımından dava açılabilmesi için dava öncesinde arabuluculuk sistemine başvurulma şartı getirildi. Bu kararla birlikte taraf/taraflar arasında oluşabilecek herhangi bir sorunun dava konusu olarak değerlendirilebilmesi ve mahkeme tarafından kabul edilebilmesi için ilk olarak bir arabulucuya başvurulması gerekmektedir. Arabuluculuk şartı getirilmiş olsa da bu durumda herhangi bir anlaşma sağlanma zorunluluğu yoktur. Taraflar arabulucunun sunduğu şartlar altında kararlarını değiştirmeyerek mahkemeye gitme kararı alabilirler.

Arabulucuya başvurmak masraflı mıdır?
Arabulucuya başvurmak masraflı mıdır? reklam
Bu içerik 303 kez okundu.
Reklam

 

Son yıllarda alınan kararla birlikte artık bazı uyuşmazlıklar bakımından dava açılabilmesi için dava öncesinde arabuluculuk sistemine başvurulma şartı getirildi. Bu kararla birlikte taraf/taraflar arasında oluşabilecek herhangi bir sorunun dava konusu olarak değerlendirilebilmesi ve mahkeme tarafından kabul edilebilmesi için ilk olarak bir arabulucuya başvurulması gerekmektedir. Arabuluculuk şartı getirilmiş olsa da bu durumda herhangi bir anlaşma sağlanma zorunluluğu yoktur. Taraflar arabulucunun sunduğu şartlar altında kararlarını değiştirmeyerek mahkemeye gitme kararı alabilirler.

Arabulucuya başvurmak için gerekli süre nedir?

İş sözleşmelerinin feshi söz konusu olduğu durumlarda, fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde işe iade talebiyle arabulucuya başvurulmak zorundadır. Bu 1 aylık sürenin uzatılması sadece zorundu durumların oluşması halinde olabilmektedir ve o sürede 1 haftalık bir zaman dilimidir. Arabuluculuk durumunun devreye girmesinin ardından karşılıklı anlaşmaların oluşmamasının sonrasında, arabulucu tarafından son tutanağın hazırlanmasının ardından iki hafta içerisinde taraflar iş mahkemelerine dava açma hakkına sahip olabilecektir. İş mahkemelerine başvuru aşamasında ise arabulucunun düzenlediği son tutanakta ek olarak dava dosyasına eklenecektir.

Arabulucuya başvurmak masraflı mıdır?

Arabuluculuk yöntemi tamamen ücretsiz bir hizmet olmasa bile mahkemeye nazaran oldukça ucuz bir yöntem olarak değerlendirilebilecek bir yöntemdir. Arabuluculuk yönteminde mahkemelerde olduğu gibi dava harcı, noter, bilirkişi gibi farklı giderler olmadığı gibi arabulucu ücreti anlaşma sağlamaları durumunda ortak bir şekilde ödenecektir. Taraflar arasında yapılan görüşmelerin ardından herhangi olumlu bir sonuç çıkmaması durumunda ise 2 saatten az olan görüşmelerin ücreti Hazine tarafından ödenecektir. Bu süreyi aşan görüşmelerde ise kalan miktarın ödemesi tarafların eşit ödemesi şeklinde gerçekleştirilecektir.

Arabuluculuk yöntemi için öncelikle seçilen kişinin deneyimli olması ve daha önce aldığı görüşmeleri olumlu sonuçlandırmış olması gerekmektedir. Başvuru yapılacak yerlerde adliyelerde bulunan Arabuluculuk Merkezleri, tek arabulucunun görev yaptığı arabuluculuk büroları yada birden fazla arabulucunun çalıştığı arabuluculuk merkezleri ile süreç başlatılabilr. Bu aşamada yanlış bir karar almanız sorunun daha fazla büyümesine neden olabilecektir. Bu sebeple başvuru aşamasında dikkatli olunması gerektiği gibi sürecin ilerleyen aşamalarında da hukuki destek alınması faydalı olacaktır.

Kaynak : https://arabulucumerkezi.com/

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti