Reklam
Reklam

Miras Davası Nedir

Mirasçı olan kişilerin daha çok araştırdığı bir konu olan miras davası nedir sorusu için hazırladığımız bu makale de miras davası nedir ve reddi miras davası nedir gibi miras konularını Büyükçekmece Avukat olarak anlatacağız.

Miras Davası Nedir
Miras Davası Nedir reklam
Bu içerik 272 kez okundu.
Reklam

 

 

Mirasçı olan kişilerin daha çok araştırdığı bir konu olan miras davası nedir sorusu için hazırladığımız bu makale de miras davası nedir ve reddi miras davası nedir gibi miras konularını Büyükçekmece Avukat olarak anlatacağız.

Miras davasını anlatabilmek için önce miras kavramını açıklayacağız. Kişinin ölümünün gerçekleşmesinden sonra adına kayıtlı olan mallarının soy bağı olan kişilere zümre derecesindeki yerlerine göre pay edilmesine miras paylaşımı denilmektedir. Miras tanımını yaptıktan sonra şimdi de Esenyurt Avukat olarak miras davası nedir tanımını yapabiliriz.

Kişi ölmeden önce mirası bırakacağı malların paylaşımı için vasiyetname hazırlayabilir ve bu vasiyetnamenin içerisine soy bağı olmayan kişileri ekleyebilir. Burada önemli olan kısım saklı pay sahiplerinin hakkının haksızlığa uğrama durumunun olmamasıdır. Böyle bir durumda saklı pay sahipleri çeşitli şekillerde miras davası açabilir.

Madde 610’da belirtilene göre; Yasal süre içinde mirası reddetmeyen mirasçı, mirası kayıtsız şartsız kazanmış olur. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Avcılar Avukat ile görüşebilirsiniz.

Reddi Miras Davası Nedir

Reddi miras davası nedir sorusunun cevabını Esenyurt Avukat olarak vereceğiz. Mirasçı olan kişiler isterlerse eğer mirastan olan paylarını alabilirler, istemezlerse eğer mirastaki paylarını almazlar. Mirasçı olan kişi, miras hakkını almak istemiyorsa reddi miras yapması gerekir.

Miras davası nedir konusunun bir bölümü olan reddi miras işlemleri için miras bırakanın ölümünden sonra üç aylık bir süre tanınmıştır. Kanun koyucunun belirlediği bu süre hak düşürücü süredir ve bu sürede mahkemeye reddi miras beyanında bulunmayan mirasçı mirası kabul etmiş sayılır. Burada tek farklı olabilecek durum mirasçının, miras bırakanın ölümünden haberinin olmamasıdır.

Madde 608’e göre; Mirası reddetmeden ölen mirasçının ret hakkı kendi mirasçılarına geçer. Bu mirasçılar için ret süresi, kendilerinin miras bırakanına mirasın geçtiğini öğrendikleri tarihten başlar. Ancak bu süre, kendilerinin miras bırakanından geçen mirasın reddi için mirasçıya tanınan süre dolmadıkça sona ermez. Ret sonucunda miras daha önce mirasçı olmayanlara geçerse; bunlar için ret süresi, önceki mirasçılar tarafından mirasın reddedildiğini öğrendikleri tarihten işlemeye başlar.

Miras davası nedir ve reddi miras nedir nasıl yapılır başlıklı makalelerimiz gibi miras makalelerine ulaşmak isterseniz sitemizdeki makalelere bakabilirsiniz. Hukuk büromuz, miras davası ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti, dilekçe yazılım hizmeti ve bütün miras davalarının yürütülmesi hizmetini vermektedir.

Miras davaları hakkında merak ettiğiniz her şeyi, Esenyurt Avukat, Avcılar Avukat ve Büyükçekmece Avukat ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti