Reklam
Reklam

Güvenlik Kamerası Ve Akıllı Ev Sistemleri

Geçtiğimiz 10 yılda ileri teknolojik aletler oldukça fazlalaştı. Günlük yaşantımızda ve bilim alanlarında kolaylıklar sağlayan teknolojiler, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekçiliğin geldiği seviyeyi gösteriyor. Akıllı evler, yapay zekâ, uzay araçları, akıllı cihazlar, robotlar, sürücüsüz araçlar.

Güvenlik Kamerası Ve Akıllı Ev Sistemleri
Güvenlik Kamerası Ve Akıllı Ev Sistemleri reklam
Bu içerik 593 kez okundu.
Reklam

 

 

Geçtiğimiz 10 yılda ileri teknolojik aletler oldukça fazlalaştı. Günlük yaşantımızda ve bilim alanlarında kolaylıklar sağlayan teknolojiler, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekçiliğin geldiği seviyeyi gösteriyor. Akıllı evler, yapay zekâ, uzay araçları, akıllı cihazlar, robotlar, sürücüsüz araçlar.

 

 Akıllı ev sistemleri ve güvenlik kamerası için bağlantıyı tıklayın www.f5market.com/

 

 GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİ

 

 İlk kapalı devre televizyonu olarak bilinen ”CCTV” güvenlik kamera sistemleridir. Tarihte ilk kamera(1011-1021) yılları arasında Basra’lı bilim adamı İbn-i Heysem tarafından yapılmıştır. İlk kapalı devre televizyonu ise Siemens tarafından Peenemün’de kuruluyor(1942) Nazi Almanya’sında Walter Bruch tarafından koordine edilerek V-2 roketlerinin fırlatılışı izleniyor.

 

 ABD ilk ticari kapalı devre televizyon sistemini(1949) Vericon adı ile piyasaya sunmuştur. Nasa(1960) yılında analog kamera üzerinden elde ettiği sinyalleri, dijitale çevirmiştir.

 

İlk güvenlik kamerası olarak kullanımı(1960) yılında Tayland kraliyet ailesinin meydanı ziyareti esnasında, Metropolitan Polis Departmanı tarafından kalabalığı izleyebilmesi için kurulmuştur. Zamanla güvenlik kamerası geliştirilip yaygınlaşmıştır. İleri teknoloji diye adlandırılan yüksek çözünürlüklü, kullanım amacına uygun ve büyük rahatlık sunan akıllı güvenlik kamerası sistemlerine kadar ilerlemiştir.

 

 İlk IP kamera (1996) yılında Axsis Communications tarafından üretilmiştir. 90’lı yılların sonunda Multiplexer ile kayıt yapılırken kademeli olarak, bilgisayar tabanlı kayıt cihazlarına sonra da Standalone DVR dijital kayıt cihazlarına kaydedilmeye başlanmıştır.

 

 Kurulumu kolay sofistike güvenlik sistemleri, uzman güvenlik şirketlerinin yerini aldı. Ortamdaki hareketi tespit eden, Wi-fi bağlantılı, yetkilileri uyaran mesaj atan ve sinyal gönderen teknolojidir. Ayrıca çevre birimlerini kontrol eden, kendi bataryasına sahip merkezi panel özellikleri vardır. Hücresel yedekleme ve canlı görüntüleme veya HD video kamera ile kayıt yapabilen, güvenliği son derece önemli noktaya getiren güvenlik cihazlarıdır.

 

 AKILLI EV SİSTEMLERİ

 

 Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşam daha kolay ve rahat bir hal aldı. Evde bulunulmasa bile akıllı ev sistemleri ile ev içi kontrolü yapıla biliniyor.

 Akıllı ev sistemlerinin önemli parçaları; Ev otomosyonu, Aydınlatma, Isı ve Enerjidir.

 

 1-Akıllı ev otomosyonu; Akıllı prizler, Akıllı kilitler, Duman dedektörleri, Su basma dedektörleri, Akıllı düğmeler, Sesli komut sistemleri, Perde ve Panjur otomasyonu.

 

 2-Aydınlatma; Sensörlü aydınlatma, Ortam ışığını otomatik ayarlama, Sesli aydınlatma, ışık panelleri.

 

 3-Isı ve enerji; Uzaktan açma kapama, Otomatik ısıölçer paneller.

 Akıllı ev sistemleri rahatlığı; Wi-fi bağlantılı akıllı buzdolapları, Yapay zekâlı televizyonlar, Akıllı termostatlar, Sesli komutla çalışan akıllı banyo ve klozetler, Wi-fi bağlantılı akıllı musluk, Akıllı mutfak aletleri, Sesli komutlarla çalışan aynalar, Sesli komutla çalışan akıllı kapı ve panjurlar, Wi-fi bağlantılı koku makineleri.

 

 Akıllı ev sistemleri; Karmaşık bir yazılımla çalışır. Ana otomasyon denetçisi yazılımla, birden fazla alt sistemi birleştirir. Bütün cihazlardan verileri toplar komutlar verir. İki kategoriye ayrılır.

 1-Zaman olaylı ayarlar

 2-Tetikleyici olaylar

 

 Zaman olaylı ayarlar; Evin bulunduğu coğrafi konuma göre veya ev sahibinin istediği zamanlar da, gün ışığı zamanlarına göre ayarlanan durumdur. Bu özellik sayesinde ev istenilen zamanlara ve istenilen saatlere göre işlem gerçekleştirebilir. Çiçeklerin ayarlanan saatlerde sulanması ve evcil hayvanının belirlenen saatlerde yemeğinin kabına boşaltılması gibi günlük düzenli işler ayarlanabilir.

 

 Tetikleyici olaylar; Sistemin çalışmasını tetikleyen durumlardır. Bir kapının açılması, bir butona basılması, sensörden gelen sinyal, hareket algılanması gibi durumlar tetikleyicidir. Bir butona basıldığında ayarlanmış iş yaptırılabilir. Kapı açıldığı esnada ışık açılması sağlanabilir. Herhangi bir hareket olmadığın da otomatik belirlenen zaman da ışık kendini kapatabilir. Duman sensörleri duman algıladığın da ev sahibi telefonuna mesaj atabilir veya arama yapabilir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti