Reklam
Reklam

Endüstriyel Mutfak ve Mutfak Ekipmanları Nedir?

Endüstriyel Mutfak ve Mutfak Ekipmanları Nedir?
Endüstriyel Mutfak ve Mutfak Ekipmanları Nedir? Tufan
Bu içerik 316 kez okundu.
Reklam

 

Endüstriyel mutfak ekipmanları genel itibariyle ev mutfaklarında kullanılan ekipmanlardan oldukça farklıdır. Daha büyük hacimli ve boyutludurlar. Ev mutfaklarında kullanılan mobilyaların aksine bu mutfaklar için endüstriyel yedek parça üretilmektedir. İşletme mutfaklarında kullanılan pek çok ürünü kapsayan bu tanımın içerisine endüstriyel mutfak aksesuarları da girmektedir.

Ev tipi mutfaklarında dışında kullanılan mutfaklara, endüstriyel mutfak ismi verilmektedir. Endüstriyel mutfaklar, sanayi tipi mutfak olarak da adlandırılmaktadır. Ev tipi mutfaktan başlıca farklı özellikleri vardır. Evlerde ahşaplar dolaplar, mermer tezgahlar kullanılırken, endüstriyel mutfaklarda bu malzemeler görülmemektedir. Çok büyük alanlara büyük malzemeler ile kurulan endüstriyel mutfaklar, restoranlarda, otellerde, kafelerde tercih edilmektedir.

Genel olarak bakıldığında paslanmaz çelikten yapılan endüstriyel mutfak malzemeleri, yanmaya karşı dayanıklıdır. Bütünü ahşap kapaklı dolaplardan yapılan bir restoran mutfağı düşünün, herhangi bir yangın durumunda maalesef söndürmek oldukça uzun olacaktır. İşletme mutfakları büyük ve karmaşık yapıdadır. Hem temizliğinin kolay olması hem de taşınabilir olması işletmelerin endüstriyel mutfakları tercih etmelerinin sebeplerindendir.

Tezgahlardan Çok Daha Fazlası

Endüstriyel mutfak denildiğinde aklınıza sadece tezgahlar gelmemelidir. Pişirme, saklama, hazırlama ve muhafaza etmek için gerekli bütün ekipmanlar günümüz teknolojisiyle üretilmektedir. Diğer ihtiyaç duyulan ürünler ise buzdolapları, bu üreten makineler, derin dondurucular ve fırınlardır. Evlerimizdeki olduğundan çok daha farklı olan bu malzemelerin üretiminde de ince eleyip sık dokunmalıdır. İşletmeler mutfaklarında kullanılacak malzemelerin kaliteli ve paslanmaz çelikten üretilmiş olduğundan emin olması gerekir. Bir diğer önemli unsur ise işletmelerin hizmet alacağı firmaların kalitesidir. Kaliteli iş çıkartan firmaları tercih ettiklerinde, gerektiği zaman teknik ekipten destek de alabilirler. Tunachrom endüstriyel mutfak ekipmanları olarak bilinen şirketten alınan bütün mutfak ürünlerinde garanti vardır ve teknik destek ekibi sağlanır.

Soğutma Ürünleri

İşletme mutfaklarında taze ürünlerin yanı sıra dondurulmuş ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünlerin muhafaza edilmesi son derece önemlidir. Gerekli dondurucuların kullanılmadığı mutfaklarda dolapların derecelerinde düşüşler yaşanırsa, çapraz bulaşma adı verilen bakteri üremesi bile meydana gelebilir. Oldukça zehirli ve etkili olan bu bakteri, tavuk ve etlerin birlikte saklandığı yerlerde karşımıza çıkmaktadır. Birlikte olmaması gereken protein, karbonhidrat değerleri farklı olan yiyeceklerin birlikte saklanabilmesi için iyi bir dondurucuya ihtiyaç vardır.

Gıdaya uygun olan sıcaklıklara kadar düşen soğutma sistemlerine sahip olan bu dolaplar, zararlı mikroorganizma oluşumunu en aza indirmektedir. Özel iç kaplamalara sahip bu dolaplarda sıcak ve soğuk ayarı yapılarak kullanılabilir. Büyük işletmelerin mutfaklarında tercih edilen dolaplar, odalar şeklindedir. Paslanmaz çelik kullanılan bu ürünler, eksi on sekiz dereceden artı dört derece arasında soğutma ayarına sahiptir.

Diğer Dolap Çeşitleri

Küçük işletmeler için üretilen iki kapaklı ya da tek kapaklı buzdolapları da yeterlidir. Tezgah dolabı olarak da buzdolapları kullanılabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken dolapların sıcaklıklarının sürekli kontrol edilmesi gerektiğidir. Sürekli açılıp kapanan tezgah altındaki çekmeceli dolaplar, ayarladığınız dereceye çabuk dönebilmelidir. Aksi halde daha uzun sürede soğur ise istenmeyen bakterilerin oluşmasına zemin hazırlanır. Mutfaklarda kullanılan bir diğer dolap türü ise teşhir dolaplarıdır. Bu dolaplar, depolama bölümünü camlı olarak tasarlanmasıyla oluşur. Dışarıdan müşterilerin yiyecekleri görebildiği bu dolap aynı zamanda soğutarak tatlıların, etlerin bozulmasını da engellemektedir. Dondurma servis eden işletmelerde dondurma dolapları da bulunmaktadır.

Buz Makineleri

İşletmelerde kullanılan buz makineleri, sürekli buz üretimi sağlar. Bu makinelerin iç hacmi çok geniştir ve kalıplar şeklinde buzları oluşturarak haznesine düşmesini sağlar. Tunachrom endüstriyel mutfak malzemeleri şirketi, buzdolaplarında, soğuk odalara, tezgah altı dolaplardan, buz makinelerine ve dondurma dolaplarına kadar pek çok ürün hizmeti sunmaktadır.

Hazırlıkta Kullanılan Malzemeler

İşletme mutfaklarında sadece buzdolapları ve soğutucular değil, pek çok paslanmaz çelikten üretilmiş ürünler vardır. Bu ürünlerin hazırlık aşamasında kullanılan aletler olarak da tanımlanabilir. Et hazırlık alanında kullanılan et dilimleme makineleri tranşör olarak adlandırılmaktadır. Büyük otellerde, büyük parçalar halinde alınan etler için kemik testereleri bile kullanılmaktadır. Etler için pek çok üretilmiş kolaylaştırıcı ürün vardır. Bunların yanı sıra hamur yaparken kullanılabilecek ekipmanlar da vardır. Büyük haznelere sahip yoğurma makinelerinde pizza, kurabiye ve diğer hamurları da kolayca yapabilirsiniz. İnsan gücüyle çok zor yoğrulacak miktarda malzemelerden yapılan bu hamurlar, makinenin haznesine konulup başlattıktan kısa süre sonra yoğrularak hamur kıvamına kolayca gelir.

Hazırlıklar sadece mutfakta değil işletmenin barlarında da yapılmaktadır. Barlar için üretilmiş olan kahve ekipmanları, çay demlikleri, fincan stantları, filtre kahveler için makineler vardır. Sıcak ve soğuk servis yapan barlar için de ürünler vardır. Termoslar, kırıntı buz makinesi olarak bilinen slush makineleri, meyve suyu ve süt hazneleri içeren ürünler de hazırlık ekipmanları arasında yer almaktadır. Tunachrom endstriyel mutfak ürünlerinin en kalitelisi ve en sağlıklısını hizmetinize sunmaktadır.

Pişirme Elemanları

İşletmeler, pek çok menüyü bir arada kullanmayı tercih edebilirler ya da tek bir menüye odaklanabilirler. Fakat bu menüleri istedikleri gibi çıkartmaları için ihtiyaçları olan en önemli malzeme pişirme ekipmanlarıdır. Büyük işletmelerin mutfaklarında kullanılacak olan ocaklar, evlerimizde kullandığımız ocaklardan çok daha büyüktür. Set üstü ocaklar ya da ayaklı ocaklar tercih edilebilir.

Ocakların, altında fırın gözü olanı, büyük ve harlı ateş veren Çin ocakları, daha büyük ve kaldırması zor olan tencereler için üretilmiş yer ocakları da mevcuttur. Ocakların yanı sıra, waffle yapılabilen makineler, tostlar ve krepler için de pişirme ekipmanları bulunmaktadır. Restoranlarda ve otellerde kullanılan ızgaralar, piknikte kullanılan mangallara benzememektedir. Genellikle doğal gaz ya da elektrik ile çalışan bu ızgaraların döküm demirleri vardır. Oldukça ağır olan bu döküm ızgaralar, zaman içinde kullanılmayacak duruma gelmemesi için bakımlarının düzenli yapılması ve kaliteli malzemeden üretilmiş olması tercih meselesidir.

Tezgahlar ve Evyeler

İşletmeler, pişirme ekipmanlarını tercih ederken kullanışlı olanlarına ve kalitelilerini seçmelidir. Bütün gün kullanılan bu ürünler, dayanıklı ve kullanışlı olmalıdır. Zaman içerisinde paslanma yaşanmaması için paslanmaz çelikten imal edilmiş olanların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Mutfaklarda kullanılan tezgahlar, buzdolabı, derin dondurucu ve hamur makineleri kadar önemlidir. Asıl çalışmanın yapıldığı bu tezgahlar sağlam metallerden üretilmesi gerekir. Yapısına göre daha hafif fakat daha sağlam ürünlerden tercih edilen tezgahlar daha sağlıklıdır. Mutfaklar hijyen bölgeleri olduğu için oldukça temiz tutulması gerekir. Kolayca çekilebilmesi için tezgahların daha hafif olması gerekmektedir.

Temizlik esnasında hafif ve taşınabilir tezgahların kullanılmasının faydası görülecektir. Ahşap ya da diğer suyu emen maddelerin işletme mutfaklarında yeri yoktur. Suyu tutmayan ürünlerden yapılan endüstriyel mutfak tezgahları, kir tutmama özelliğine sahiptir. İşletme mutfaklarında kullanılan lavabolar, paslanmaz çelikten üretilmektedir. Tunachrom mutfak ekipmanları sizler için oldukça uygun fiyatlarda mutfaklar dizayn edebilmektedir. Sağlık ve hijyen bölgesi olarak adlandırılan mutfaklarda, temizlik kadar bakteri ürememesi de önemli bir noktadır. Bu yüzden kaliteli çelikten üretilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Mutfaklarda ana odak tezgahlar, koruyucu ve soğutucu dolapların dışında kuru bakliyat, baharat türevi malzemeleri saklamak için raflar da yapılmaktadır. Bu raflar, tezgahlara bitişik ya da ayrı olarak tasarlanabilmektedir. Temizliği kolay ürünlerden üretilmesi gereken bu rafların da su emmeyen çelik malzemelerden yapılması gerekmektedir. Temizliği kolay olan mutfak ürünleri seçildiğinde, çalışanların daha mutlu çalıştığı gözlemlenmiştir.

endüstriyel mutfak ekipmanları endüstriyel mutfak aksesuarları endüstriyel yedek parça
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti