Reklam
Reklam

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer

Boşanma davaları evlilik hayatlarına son vermek isteyen çiftlerin yasal olarak geçirmesi gereken bir süreçtir. Bu süreç içerisinde tarafların profesyonel destek alması gerektiği söylenebilir. Boşanma davalarında profesyonel destek almak

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer
Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer reklam
Bu içerik 361 kez okundu.
Reklam

Boşanma davaları evlilik hayatlarına son vermek isteyen çiftlerin yasal olarak geçirmesi gereken bir süreçtir. Bu süreç içerisinde tarafların profesyonel destek alması gerektiği söylenebilir. Boşanma davalarında profesyonel destek almak, davanın sürecinden ötürü gereklidir. Boşanma davasının süreçlerinin uzun olabilmesi, tarafların yasal haklarına son derece hakim olmalarını gerektirir. Davaların süreçlerinin takibinin dikkat ve titizlikle yapılması gerekir herhangi bir mağduriyete uğramamak için boşanma avukatları ankara ilinde müvekkillerine destek vermektedirler. İşinde iyi olan bir boşanma avukatı ile boşanma süreci zararsız atlatılabilir. Tarafların manevi olarak zor bir sürece girmeleri boşanma avukatının önemini bir kat daha arttırmaktadır.

 

Boşanma davasının en çok merak edilen soruları arasında çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer sorusu yer alır. Çekişmeli boşanma davası, tarafların boşanma sürecinde yada boşanma işlemi tamamlandıktan sonra bazı konularda anlaşamamasından dolayı açılmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun sürebilmektedir. Çekişmeli boşanma davasının açılma nedenlerinin tespitinin ve bu nedenlere uygun kararların verilmesinin süreci davanın sonuçlanma süresini etkilemektedir. Tarafların talepleri, varsa delilleri tektek incelenerek herhangi bir mağduriyet olmaması için mahkeme tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaların tamamlanabilmesi ve sonuca bağlanabilmesi belirli süreçlerin tamamlanmasına bağlıdır.

 

Çekişmeli boşanma davalarında süreci uzatan etkenlerden bir tanesi de, nafaka talebi sonrası yürütülen işlemlerdir diyebiliriz. Nafaka talebinde bulunan tarafın, nafaka hakkının olup olmadığının belirlenmesi, nafaka hakkının olması durumunda ne kadar nafaka talep edebileceği gibi etkenler davanın sonuçlanma süresini etkileyecektir. Mahkeme bu süreci dikkatle ve araştırmalara bakarak inceleyecektir. Bu süreç içerisinde mahkemenin araştırmalarına katkı sağlamak amacıyla, nafaka talebinde bulunan tarafın bazı bilgileri mahkeme ile paylaştığı gözlemlenebilir. Bu bilgileri boşanma avukatı ankara ilinde bulunan gerekli mercii ler ile paylaşabilmektedir.

 

Çekişmeli Boşanma Dava Süreci

 

Çekişmeli boşanma dava süreci taraflardan birisinin boşanma isteğini mahkemeye bildirmesi ile başlamaktadır. Fakat bu bilgilendirmenin yasal yollara uygun olarak yapılması, sürecin başlamasını sağlayacaktır. Mahkemeye boşanma kararınızı uygun bir dilekçe ile bildirmeniz gereklidir. Ayrıca çekişmeli boşanmaya neden olan etkenleri varsa delilleri de sunarak talebin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır. Çekişmeli boşanma davası gerekli ücretlerin yatırılması ve ilgili mahkemenin dosyayı incelemesi sonrasında başlayabilmektedir. Bu aşamadan önce boşanma avukatı ile görüşüp haklarınızı ve işlem adımlarını detaylı şekilde öğrenmenizi tavsiye ederiz. Boşanma üzerine hizmet veren avukat ankara ilinde fazla sayıda bulunmaktadır. Tercihinizi yaparken, avukatın işinde iyi olduğuna kanaat getirmeniz çok önemlidir.

 

Çekişmeli boşanma davası süreci başladıktan sonra işini iyi yapan bir avukat ile çalışmanın faydalarını çok şeffaf şekilde gözlemleyebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere çekişmeli boşanma davaları uzun süreçlere yayılabilir. Bu süreci takip edip, gerekli savunmaları hazırlayabilen bir avukat ile çalışmak çok değerlidir. Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Her dava dosyasının kendi içerisinde farklı değişkenleri olabilir. Dosyanın incelenmesi, anlaşmazlıklar karşısında uygun kararların verilebilmesi, her dava dosyasında farklı süreçlere ihtiyaç duyulabilir maddelerdir. Anlaşmazlıkların fazla olması dava sürecini doğrudan etkileyen bir faktördür.

 

Boşanma davası sürecine girmeyi düşünüyor ve süreci hakkında net bir bilgi almak istiyorsanız, profesyonel bir boşanma avukatından bilgi alabilirsiniz. Dosyayı inceleyip size gerekli bilgilendirmeleri yapacağından emin olabilirsiniz. Tabi ki bazı sürelerin tam olarak söylenmesi söz konusu olmayabilir fakat kafanızda belirli sorulara yanıt bulacağınız konusunda emin olabilirsiniz. Profesyonel bir boşanma avukatı tecrübesi ile sizin bir çok sorunuza net cevaplar verebilecek deneyimde olacaktır.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti