Sanikhaber.com

Gözde Sarı Nokta Neden Oluşur? Tedavisi Var mı?

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Ana bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erol Dülger, sarı nokta hastalığı, merkezi, kalıcı, görme kaybı ile oluşan yaşlı insanları çok etkileyen sebebi ve oluşumu tam olarak söylenememesi bir göz hastalığı olduğunu açıkladı.

Gözde Sarı Nokta Neden Oluşur? Tedavisi Var mı?

65 yaş üstü yaşlılar için başlıca kalıcı görme kaybı sebepleri arasında olan sarı nokta hastalığı hakkında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Dülger, şahıslarda göz küresi kabaca üç katmandan oluştuğu, en dış kısmın sert tabaka, orta kısmın damarlı ağ tabaka ve en iç kısmın ise retina denilen sinir tabakasından oluşuyor.

Retina üstünde merkezi görmeyi sağlayan hücrelerin olduğunu ve tıpta maküla ismi verilen bir yerde olduğunu söyleyen yrd. Doç. Dr. Dülger, bu yerde yaşlanmaya veya ağ tabakasından gelen damarlanmalara bağlı olarak maküladaki hücrelerde bozukluk ve merkezi görme kaybı yaşandığını söyledi.

Sarı nokta hastalığında risk faktörleri

Sarı nokta, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerle ortaya çıkan multifaktöryel bir hastalık olduğunu söyleyen Dülger, başlıca risk faktörleri arasında şahısın ailesinde veya akrabalarında sarı nokta hastalığı olması, sigara kullanımı, ileri yaş, kötü beslenme, kalp hastalığı, tansiyon hastalığı, obezite, hareketsizlik ve romatizmal hastalıklar olduğunu açıkladı.

Bulgular

Sarı nokta hastalığında bulguları düz çizgilerde eğrilme, görüntünün merkezinde siyah nokta olması ve şahısların yüzlerini ayırt etmekte zorlanma olduğunu söyleyen Dülger, sarı nokta hastalığı göz muayenesi ile tespit olabileceğini söyledi.

Kareli Kağıt” testi ve göz anjiosunun (FFA), hastalığın durumu ve tedavi planının oluşturulmasında kullanıldığını bu işlemler 5 ile 10 dakika içinde poliklinik ortamında yapılabileceğini belirtti.

Tedavi yöntemi

Sarı nokta hastalığı kuru ve yaş tipi olmak üzere 2 formu olduğunu söyleyen Dülger, tedavi ile hastalığı tamamen ortadan kaldırmanın henüz mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

Tedavilerin amacı hastalığı aynı seviyede tutmak veya ilerlemesini yavaşlatmaktır. Tedavide sarı nokta hastalığı için özel hazırlanmış göz vitamin-mineral-omega3 yağ asitleri içeren tabletler kullanılabilmektedir. Hastalığın durumuna göre bazı göz içi enjeksiyonların da uygulanması gerekebilir.

Vitamin, mineral, omega-3 yağ asitleri ve antioksidan alımındaki azalma gözün işlevini bozabilmektedir”

Sarı nokta hastalığında yaşlanma ve genetik yatkınlığın kontrol edilemeyen risk faktörleri arasında olduğunu dikkati çeken Dülger, fakat sigara kullanımı varsa bırakılması gerektiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Erol Dülger şöyle devam etti:

Sigaranın tüm dokularda olduğu gibi gözde de zehirli atıkların oluşmasına ve yenilenemeyen hücre hasarına yol açarak hastalığa sebep olduğu düşünülmektedir. Düzenli yaşam tarzı, egzersiz ve beslenme; hazır gıdalar yerine yeşil sebze, havuç ve balık tüketimi (özellikle omega-3ten zengin somon balığı) önerilmektedir.

Gözdeki sinir tabakasının vitamin ve mineral tüketiminin, diğer dokulara göre 5 kat daha fazla olabileceği düşünülmektedir. Sonuçta vitamin, mineral, omega-3 yağ asitleri ve antioksidan alımındaki azalma gözün işlevini bozabilmektedir.

Sarı nokta hastalığında düzenli göz muayenesi ve tedavi başlanması önemli

Sarı nokta hastalığında tedavi uygulanmadığı zaman merkezi kara lekenin genişlediğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Erol Dülger, hastalığın geri dönüşümsüz tam körlüğe kadar ilerleyebilir. Hastalığın, ailesinde sarı nokta hastalığı olan bireylerde ve ağır sigara içicilerde 40-45 yaş arasında görüldüğünü söyleyen Yrd. Doç. Dr. Erol Dülger, bunların dışındaki bireylerin, 50 yaşından itibaren doktorun önerileri ışığında düzenli olarak göz muayenesi yaptırması gerekli.

İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ