Sanikhaber.com

Gazze Karanlık’ta! Filistin’e Ambargo Uygulamaya Devam Eden İsrail, Şimdi De Gazze’ye Elektrik Vermiyor

Gazze Karanlık’ta! Filistin’e Ambargo Uygulamaya Devam Eden İsrail, Şimdi De Gazze’ye Elektrik Vermiyor

Batı Şeria ve Gazze bölgesinde çalışmalarını yürüten Filistin Telekomünikasyon Şirketi’nin duyurduğu bilgilere göre Gazze’de sürekli olarak meydana gelen elektrik kesintileri jeneratörlerin de bozulmasına sebep oldu. Bu sebeple bazı yerler ile iletişim kurulamadığı ve arızaların mevcut olduğu haberleri geldi. Malzeme olmadığı için gerekli tamirat ve tadilat işlemlerinin yapılamadığı bilgisi ulaştı.
İddialara göre İsrail, Filistin’in arızaların tamiri için beklediği malzemelerin Gazze sınırlarından içeri girmesine müsaade etmediği ve Gazze’deki elektrik sorunlarının giderilemediği için iletişim faaliyetlerinin de gerektiği gibi sürdürülemediği bilgisi verildi.

Ayrıca verilen bilgiler ve duyurular sonucunda elektrik kesintilerinin bu şekilde devam etmesi neticesinde başka bir çok yerde de aynı sorunların meydana gelebileceği belirtildi. Nüfusun yaklaşık 2 milyon civarında olduğu Gazze, 2006 yılından beri İsrail’in işgali ve istilası altında. İçerisinde bulunduğumuz dönemde İsrail, elektrik kesintileriyle Filistin’i zorlamaya başladı. Filistin yönetimi de İsrail’in bu yaptığına tepki olarak aldığı kararla İsrail’den aldıkları elektriğin karşılığında yaptığı ödemelerde %30’luk bir ücreti kesmeye karar verdi.

İsrail, bu sene Haziran ayı içerisinde Gazze’ye verilen elektriği 32 megavat azalttı. İsrail ve Mahmud Abbas önderliğindeki Filistin yönetiminin Gazze üzerinde uyguladığı enerji ambargosu nedeniyle meydana gelen elektrik krizi şehir halkına günde 4 saatlik elektrik verilebilmesine olanak sağlıyor. Filistin bu sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapsa da İsrail yönetimi ambargo nedeniyle Gazze şehrine malzeme girişine izin vermediği için elektrik problemleri yaşanmaya devam ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ