Sanikhaber.com

Gaziantep’teki Koza Altın Madeni 2.5 Yıl Aradan Sonra Yeniden Faaliyete Geçti

Gaziantep’teki Koza Altın Madeni 2.5 Yıl Aradan Sonra Yeniden Faaliyete Geçti

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu himayesindeki Koza Altın İşletmeleri A.Ş’nin Masta Altın Madeni Tesisi yaşadığı 2.5 yıllık duruşun ardından tekrar üretime geçti.

Demirkaynak Köyü civarında bulunan maden arama alanında organize edilen açılış töreninde konuşma yapan Ak Parti Gümüşhane Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş, fabrikanın yeniden faaliyete geçirilmesinin Türkiye ve Gümüşhane adına hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

Tesis Fethullahçı Terör Örgütü ile bağlantılı olduğu saptanınca devlet eliyle kapatılmıştı. Konuya ilişkin Pektaş, “ Milletvekili seçildiği sırada bu tesisin kapalı durumda olduğunu ve yüzlerce memleketlimizin işsiz kalıp mağdur olduğunu keder içinde öğrendik. Bunun üzerine hemen harekete geçme kararı aldık. Fabrikayı ziyarette bulunduk ve o gün bu tesisin hızlıca üretim hayatına devam etmesi için gerekli çalışmaları başlattık.” Şeklinde konuştu.

Milletvekili Cihan Pektaş, tesisin Gümüşhane’ye gözardı edilemeyecek büyüklükte bir istihdam imkanı sağlayacağını ifade ederek, sene sonuna kadar Altın madeninde 400 e yakın işçinin istihdamının sağlanacağı yönünde hedeflerinin olduğunun altını çizdi. Bununla birlikte TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı görevini de kendisinin üstlendiğini hatırlatan Pektaş, Bu sahaların işlevsel hale gelmesi için maden şirketlerine verdiği destekten dolayı zaman zaman eleştiriye tutulduğunu aktardı.

 “Çevre Bilinciyle Yapılan Madenciliğe Her Zaman Destek Veririz”

 Cihan Pektaş, Gümüşhane’nin Osmanlı Devletinden beri ön mühim maden tesislerine ev sahipliüi yaptığını hatırlatarak, “ Biz çevresel bilinçle yapılan madenciliğin her daim arkasındayız. Bu yönde desteklerimiz devam edecek. Özellikle burada işletmecilik yapan şirketler, bu konuda uzman firmalardan oluşuyor. Bizim bu hususta endişe etmemizi gerektirecek bi durum yok. Biz çevreci maden arama işlemi yapıldığı taktirde bu firmalarımızdan desteğimizi eksik etmeyeceğiz.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ