Sanikhaber.com

Edremit Körfezi’nde Patlama! Bölge Halkında Deprem Endişesi! Prof. Dr. Ahmet Ercan Açıklıyor

Edremit Körfezi’nde Patlama! Bölge Halkında Deprem Endişesi! Prof. Dr. Ahmet Ercan Açıklıyor

Jeofizik Profesörü Övgün Ahmet Ercan, Edremit Körfezi, Ayvacık bölgesinde denizin dibinde oluşan patlamaların önemli bir sorun teşkil etmediğini belirtti. Ancak her ihtimale karşı araştırılması gerektiğini de ekleyen Ercan, bölgede yanardağ olup olmadığı ya da varsa bile aktifliği pasifliği konusunda detaylı incelemelerin acilen yapılması gerektiğini açıklamalarına ekledi. Patlama olmadan önce mevkide hava kabarcıklarının görüldüğünü aktaran Ercan, deprem ile ilgili bir endişelerinin olmadığını söyledi.

PATLAMANIN SEBEBİ DENİZDEKİ BİR YANARDAĞ MI?

Ayvacık Edremit Körfezi’nde dün gündüz saatlerinde deniz içerisinde iki adet patlama gerçekleşti. Profesör Dr. Övgün Ahmet Ercan, meydana gelen patlamaların depremle bir alakasının olamayacağını mayın, yanardağ veya jeotermal patlamalar olabileceğini söyleyerek bölge halkının yüreğine bir nebze de olsa su serpti. Ercan, “Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı’ndan bugüne kadar ulaşmış olan mayınların patlaması olabilir. Bir diğer ihtimal ise jeotermal patlamalar. Bölgede bu tür alanlar oldukça fazla. Yanmasız patlamalar meydana gelebilir. Son ihtimalimiz ise denizin dibinde bir yanardağ olması ihtimali.” şeklinde konuştu.

BÖLGEDE YANARDAĞ ÇALIŞMALARI BAŞLATILMALI

Prof. Dr. Ercan, “Patlamaların yaşandığı bölgede acil bir şekilde yanardağ çalışmaları yapılmalı. Ayrıca patlamaların meydana geldiği bölgede denizin dibine inilmeli ve inceleme yapılmalıdır. Bu çalışmalar birkaç gün içerisinde neticelendirilebilir.” dedi.
Kıyıdan 75 metre açıkta denizin içinde meydana gelen patlamalarda halk endişeye kapıldı. Patlamanın ardından bölgede köpükleri gördüğünü söyleyen görgü tanıkları olay anını cep telefonlarına kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ