Sanikhaber.com

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Kıbrıs Müzakerelerine İlişkin Açıklamalar: “Rum Tarafının ve Yunanistan’ın Beklentisi, Garantiler Tamamen Kalksın Arada Türk Askeri Kalmasın”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Kıbrıs Müzakerelerine İlişkin Açıklamalar: “Rum Tarafının ve Yunanistan’ın Beklentisi, Garantiler Tamamen Kalksın Arada Türk Askeri Kalmasın”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kıbrıs sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, “Rum tarafının ve Yunanistan’ın beklentisi, garantiler tamamen kalksın arada Türk askeri kalmasın” ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin sorulan soruya karşılık, “Rum tarafının ve Yunanistan’ın beklentisi, garantiler tamamen kalksın arada Türk askeri kalmasın” dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında devam eden Kıbrıs konferansına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Başından beri KKTC tarafı ve Türkiye olarak çözümle ilgili ne düşündüğümüzü söylüyoruz. Annan Planını reddeden onlar. Annan Planının içinde de çözümün parametreleri vardı. 2014’den bu yana devam eden müzakerelerde de var” dedi.
“Rum tarafının ve Yunanistan’ın beklentisi, garantiler tamamen kalksın arada Türk askeri kalmasın” diyen Çavuşoğlu, “Bir şey anlamaları lazım bu bir hayaldir onlar için bu hayalden uyanmaları lazım bu hayalden vazgeçmeleri lazım” ifadelerine yer verdi.

“Kocias’ın Ne Söylediği Önemli Değil”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias’ın ne söylediğinin kendilerini ilgilendirmeyeceğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Dün akşam KKTC’deki diğer siyasi partilerin liderleri, gerek iktidarda olsun gerekse muhalefetteki arkadaşlar garantinin ne kadar önemli olduğunu ve Türk askerinin ne kadar önemli olduğunu da vurguladılar” diyen Çavuşoğlu, “Dolayısıyla Kocias’ın bu söylemi bizi bağlamaz. Düşünceleri varsa bir sonraki oturumlarda gerçekçi ve uygulanabilir kabul edilebilir fikirleri bizimle paylaşsınlar. Onun bazı idealleri var. Dostluk paktı gibi. Bunların ancak başlığı ele alınabilir. İçeriğine baktığımız zaman mesela İttifak Anlaşması kim bozdu bunu kim öldürdü Rum tarafı ve Yunanistan’daki cuntacılar bunu öldürdü” şeklinde konuştu.

“Şuan Biz Önümüze Bakıyoruz”

Bakan Çavuşoğlu, “Geçmişe gittiğimiz zaman kimin ne yaptığı tarihlerde belli kayıtlarda var. Ama şimdi biz önümüze bakıyoruz. Geçmişten ders alarak Kıbrıs’ta bir çözüm olacak mı olmayacak mı bunu değerlendiriyoruz. Ömür boyu bu konuyu bu şekilde müzakere edecek değiliz olacaksa olur olmayacaksa biz müzakerelerin boyutunu değiştiririz. Ama biz samimiyiz karşı taraftan da aynı samimiyeti bekliyoruz. Temel ilkelerden vazgeçilmeyeceğini bir kez daha belirtti” ifadelerinde bulundu.

İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ