Sanikhaber.com

Dev Şirkete Dev Ceza! Google’a Verilen Rekor Cezanın Ardından İkinci Cezanın Verilmesi Gündeme Geldi

Dev Şirkete Dev Ceza! Google’a Verilen Rekor Cezanın Ardından İkinci Cezanın Verilmesi Gündeme Geldi

Google’a verileceği iddia edilen ceza hakkında verilen bilgilere göre, Avrupa Birliği yetkilileri, uzmanlar kurulu oluşturdu. Oluşturulan uzmanlar kurulunun yapacağı araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda Avrupa Komisyonu Google’ın lehine olmayacak bir karar çıkarabileceği bilgisi verildi. Geçen yıl da gündeme gelen Google’ın rekabet şartlarını zayıflattığı gerekçesiyle suçlanmasının ardından bu sene de Google ile ilgili haberler ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ayda Google’a 2.4 milyar euro para cezası verildi.  Şimdilerde gündeme gelen android davasıyla ilgili verilebilecek olan cezanın bu rakamın üzerinde olacağı bilgisi verildi. Geçtiğimiz yılda AB’nin yaptığı suç duyurusunda Google’ın rekabete aykırı tutumlar takınması sebebiyle dava açıldı. Açıklanan bilgilere göre Google’ın bu tür uygulamaları halen sonlandırmadığı ve bu nedenle ikinci bir ceza alabileceği belirtildi. Bu cezanın geçtiğimiz ayda verilenden fazla olabileceği açıklandı.
FairSearch şirketinin avukatı konumundaki Thomas Vinje, davanın çok uzun sürdüğünü ve bu durumun herkes için yıpratıcı olduğunu belirtti. Vinje, “Karar zaten yeterince gecikti. Google, gittikçe artan kişisel veriye gizlice el koyması gibi işlemlerle Android kullanıcılarına zarar veriyor.” dedi.

AB rekabet kurumu, Google’ın bazı uygulamaları kullanıcılara zorla kullandırdığı ve diğer uygulama şirketlerinin önünü kapattığı gerekçesiyle Google’a dava açtı. Ayrıca davada yer alan bir diğer konu da akıllı telefon üreticilerinin ürettikleri telefonlara yalnızca Google Arama’yı yüklemesi nedeniyle suçlanıyor. Kurul 4 uzmandan oluşuyor. İlk raporun incelenmesinin ardından düzenlenen ikinci kurul raporunu sunacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ