Sanikhaber.com

DAEŞ’in Hücre Evine Şafak Vakti Yapılan Operasyon’da 6 Canlı Bomba 1 Çocuk Gelin Bulundu.

DAEŞ’in Hücre Evine Şafak Vakti Yapılan Operasyon’da 6 Canlı Bomba 1 Çocuk Gelin Bulundu.

DEAŞ’ın hücre evinden 6 canlı bomba, 1 çocuk gelin çıktı

Adana Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin baskın yapıp çökerttiği terör örgütü DEAŞ’ın hücre evinde Türkiye ile Avrupa ülkelerinde canlı bomba eylemi yapmak için hazırlanan 6 terör örgütü üyesi ile birlikte gözaltına alınan 2’si çocuk 12 kişi sorgularından sonra adliyeye sevk edildi.

14 yaşındaki Endonezya uyruklu bir kız çocuğunun, 36 yaşındaki evli bir DEAŞ’lı ile Adana’da evlendirildiği tespit edildi. Örgütün canlı bomba olarak seçtiği zanlılardan birinin uyuşturucu bağımlısı olduğu ve uyuşturucu ticaretinden cezaevine girip çıktığı öğrenildi.

Örgütün özellikle aileleri ile bağları kopan, hayattan bir beklentisi olmayan şahısları tespit edip, “Bu dünyada bir şey olamadınız. Ancak kafirleri öldürürseniz öbür dünyada cennete gidersiniz” diyerek canlı bomba yaptıkları tespit edildi.

Adana’da polis tarafından çökertilen terör örgütü DEAŞ’ın hücre evinde Türkiye ile Avrupa ülkelerinde canlı bomba eylemi yapmaya hazırlanmakta olan, aralarında 6 canlı bombanın bulunduğu 2’si çocuk 12 kişi sorgularından sonra bugün adliyeye sevk edildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü DEAŞ’ın sözde ‘Adana emiri’ olarak atadığı 32 yaşındaki A.Ç.’nin 4 arkadaşıyla beraber Adananın Seyhan ilçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi’nde hücre evi kurdukları bilgisine ulaştı. Polis bu bilgi doğrultusunda zanlıları yaklaşık bir ay boyunca takibe aldı. Yapılan takip sonucunda polis A.Ç.’nin sosyal medya üzerinden şifreli konuşmalarla örgüte eleman kazandırdığını, bu kapsamda İstanbul, Konya, Bursa ve İzmir’den 2’si yaşı küçük 7 kişinin geldiğini belirledi. Polis gelen 6 kişinin Suriye’ye geçip burada bomba eğitimi aldıktan sora tekrar Adana’ya dönerek Türkiye ve yurt dışında canlı bomba eylemi yapacağını öğrendi.

ŞAFAK VAKTİNDE 250 POLİSLE BÜYÜK OPERASYON

Polis, bu bilgiler üzerine Adana Emniyet Müdürü Osman Ak’ın emriyle Terörle Mücadeleden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı ve şube müdürü koordinasyonunda hücre evine şafak vaktinde operasyon başlattı. Polis, çelik yelekleri giyerek Yeşilyurt Mahallesi’ndeki evin etrafını sararken, çatışma ve bombalı eylem olasılığına karşılık 15 zırhlı araç, itfaiye ve ambulans da hazır bekletildi. Polis kapıyı kırarak girdiği evde militanları yere yatırıp hepsini tek tek kelepçeledi. Polis, 7 kişiyi gözaltına aldıktan sonra evde arama başlattı. Yapılan aramada evde çok sayıda örgütsel doküman ve dijital verilere el konuldu.

Yapılan sorgulamada A.Ç.’nin sözde ‘Adana emiri’ olduğu, 3 arkadaşıyla hücre evi oluşturduğu, zanlıların buradan Suriye’ye militan, para, yiyecek, giyecek gönderdiği belirlendi. Ayrıca zanlıların, Suriye’de bomba eğitimi alan militanları Türkiye’ye sokup buradan Türkiye’de ve yurt dışında eylem yapmasını sağladığı belirlendi. 4 zanlının bunun yanı sıra eylem yapacak militanlar için keşif yapıp kroki çizdiği de belirlendi. Hücre evinde 3 canlı bombanın dışında 14 yaşında bir de çocuk gelin olduğu belirlendi.

ÖRGÜT EVİNDEN YABANCI UYRUKLU 14 YAŞINDA ÇOCUK GELİN ÇIKTI

Polis, operasyon kapsamında Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi Mahallesinde S.Y. (36) adlı örgüt elemanının evine yaptığı baskında gördükleri karşısında şok oldu. S.Y.’nin Endonezya’dan İstanbul’a gelen bir ailenin 14 yaşındaki E.U. isimli kızını 1 yıl önce para ile satın alıp, kendisine eş yaptığını öğrendi. Kız çocuğu çocuk şube müdürlüğünü teslim edildi. Çocuğun psikolog eşliğinde ifadesi alınıp hamile olup olmadığıda öğrenilmeye çalışılıyor. Polis evde bulamadığı S.Y.’yi de her yerde arıyor.

KONYA VE GAZİANTEP’TE CEMAATE BOMBALI EYLEM HAZIRLIĞI YAPILIYOR

Polis, gözaltına alınan zanlıların sorgularında 6 militanın örgüt için her yerde canlı bomba eylemi yapmayı kabul ettiğini belirledi. Bu canlı bombalardan 4’ünün hem Türkiye hem de yurt dışında canlı bomba olarak eylem yapmayı kabul ettiğini, 2 zanlının ise “Türkiye bizim vatanımız, biz sadece yurt dışında eylem yaparız” dedikleri belirlendi. Her yerde eylem yapmayı kabul eden zanlıların özellikle ‘kafir’ olarak niteledikleri Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere, Belçika gibi ülkelerde eylem yapmayı planladıkları tespit edildi. Ayrıca DEAŞ’ın cemaatler üzerinden Türkiye’de kaos planı yaptığı bunu da Gaziantep ve Konya’da bir cemaat toplantısını basıp bombalı eylem planladığı tespit edildi.

GENÇ ÇOCUKLARI BU HAYATTA BİŞEY YAPAMADINIZ BARİ CENNETE GİTMEK İÇİN BİŞEY YAPIN DİYEREK CANLI BOMBA YAPIYORLAR

Polis hücre evini çökerterek DEAŞ’ın üst düzey militanlarının Türkiye’de ve dünyada ailesi ile bağı kopmuş, annesi ve babası ayrı yaşayan, kimse tarafından sevilmeyen, daha önce uyuşturucu kullanmış ve suça bulaşmış gençleri seçtiğini ve onlara cennet vadederek kandırdığını tespit etti. Militanların bu tür gençleri bulduktan sonra önce Kur’an-ı Kerim’den bir-iki ayet okuyarak, “Bu dünyada kimseye yaranamadınız. Bu dünyada hiçbir şey yapmadınız, sizi kimse sevmiyor kafirleri öldürerek öbür dünyanızı garanti altına alın cennete gidin şehit olun” dedikleri belirlendi.

Gözaltına alınan Y.K. isimli şahsın uyuşturucu bağımlısı olduğu, bir süre önce de uyuşturucu ticareti yapmak suçundan cezaevinden çıktığı öğrenildi. Ayrıca son zamanlarda DEAŞ’ın “İslam devleti yeniliyor, yeni güçler lazım, savaşacak asker lazım” diyerek militan toplamaya çalıştığı da belirlendi.

ADANA MERKEZ CAMİİ’NDE “CANLI BOMBAYIM” DİYE BAĞIRAN MAHMUT KILIÇARSLANDA GÖZALTINA ALINANLAR ARASINDA

Öte yandan, gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen zanlılardan birinin 2016 yılında Adana Merkez Camii’nde “canlı bombayım” diye bağırarak cemaati paniğe sevk eden ve daha sonra vatandaşlar tarafından linç edilmekten polis tarafından son anda kurtarılan 34 yaşındaki Mahmut Kılıçarslan’ın da bulunduğu ortaya çıktı.

Zanlılar sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ