Sanikhaber.com

FETÖ 15 Temmuz Darbe Girişimininde Tutuklanan Cuntacılar İlk Defa Hakim Karşısına Çıktı

FETÖ 15 Temmuz Darbe Girişimininde Tutuklanan Cuntacılar İlk Defa Hakim Karşısına Çıktı
  • Türkiye
  • 22 Mayıs 2017
  • FETÖ 15 Temmuz Darbe Girişimininde Tutuklanan Cuntacılar İlk Defa Hakim Karşısına Çıktı için yorumlar kapalı
  • 486 KEZ OKUNDU

Dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tank Taburunda görevli eski üsteğmenler Hacı Ali Altun, Hamza Yıldırımer, Gürhan Aras, Erkan İnan ile beraber bir teğmen, 2 asteğmen, 8 astsubay, 17 uzman çavuş, 3 uzman onbaşı ve bir onbaşıdan oluşan 28’i tutuklu 36 eski askeri personel  Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, ilk kez hakim karşısına çıktılar.

Mahkeme salonunda, kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından yargılanan sanıkların savunma yapmaları istendi.

Davada tutuksuz olarak yargılanmaya devam eden eski uzman çavuş Yunus Çınkı, Hatay adliyesinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmanın yapıldığı salona bağlanarak savunmasını verdi.

Eski uzman çavuş Çınkı, Whatsapp uygulaması üzerinden gelen alarm mesajıyla kışlaya gittiklerinde de tank ve askerlerin hazır ol emrinde bekletildiğini iddia ederen, “Nizamiyeye geldiğimizde Tabur Komutanı Tank Yarbay Nihat Uçan, ‘Terör saldırısı var’ diyerek bizleri görevlendirdi. Kışladan ayrıldığımızda çevrede halktan kimse yoktu. Bir süre sonra vatandaşlar gelmeye başladı. Bir grup vatandaş, ‘Darbe oldu ne işiniz var burada, kışlaya dönün’ şeklinde tepki gösterdiler.” şeklinde ithamlarda bulundu.

Olayın darbe girişimi olduğunu fark edince kışlaya çekildiklerini belirten uzman çavuş, “Darbe teşebbüsünü öğrendikten sonra kışlaya dönmeye karar verdik. Tabur Komutanımız Yarbay Nihat Uçan, ‘Önünüze çıkan her şeyi ezin geçin, kimseyi dinlemeyin’ emrini verdi. Ben bu emri uygulamadan tankımı çalıştırıp Orduevi’nin bulunduğu yere tankımı çektim. Daha sonra sakin caddeleri kullanarak kışlaya geri döndüm. Kışlanın nizamiyesinde kimse yoktu. Ben de tankı garaja çektim.” şeklinde ifadesini tamamladı.

Eski uzman çavuş Çınkı, 15 Temmuz darbe girişimini halktan duyduğunu, şahsının da FETÖ/PDY ile en ufak bir bağlantısının olmadığını ifade ederek beraat olma isteğinde bulundu.

Darbe Girişimi Olduğunu Bilmiyorduk

Van T Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunda yatan ve SEGBİS’den doğru mahkeme salonuna bağlanan sanıklardan eski Teğmen Davut Özkaraca da vermiş olduğu savunmada, darbe girişiminin yapıldığı gece kışlaya gittiğinde bahsi geçen dönemde üsteğmen olan Hacı Ali Altun’un kendisine 2 tank çıkarmasını ve nizamiyeye gidilmesi emrini doğrulttuğunu anlattı.

Çıkarılan tank ve askerlerle, o dönemde görevde olan ve FETÖ davasının tutuklu sanığı eski Yarbay Nihat Uçan’ın vermiş olduğu emir ile kışladan çıktıklarının altını çizen eski Teğmen Karaca,: “Yarbay Uçan bana Bölge Trafiğin oradaki kavşağa gitmemi ve kavşağı emniyete almamı söyledi. Kavşağa gittiğimizde bizim dışımızda 3 tank daha vardı. Bir süre sonra halk toplanmaya başladı, ben de Uçan’ı aradım. Kendisine halk burada toplanıyor neden buradayız diye sordum, sebebini bana söylemedi. Vatandaşlarla yaptığımız görüşmede darbe girişiminin olduğunu öğrendik ve kendimizin bu oyuna alet olduğumuzu idrak ettik. Tanktaki silahları söktük, kışlaya dönmeye çalıştık ancak yollar kapalıydı. 155’i arayarak yardım istedik onlar da kışlaya dönmemize eskortluk yaparak kışlaya dönmemize yardımcı oldu. Ve bir süre sonra tanklarla kışlamıza girdik.” dedi

Yapılan duruşmada, Van T Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu olan sanık eski üsteğmen Hacı Ali Altun’un yanında farklı illerde olan tutuksuz sanıklardan asteğmen Buğra Arat, uzman çavuş Engin Altaş da bulundukları şehirlerdeki adliyelerden SEGBİS üzerinden savunmalarını verdiler.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ