Sanikhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Dili Kurultayı’nda Türkçe’nin Önemi Hakkında Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Dili Kurultayı’nda Türkçe’nin Önemi Hakkında Konuştu

Ankara Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı toplandı. Düzenlenen toplantıda Recep Tayyip Erdoğan Türkçe’nin önemi ve değeri hakkında konuşmalar yaptı. Cumhurbaşkanımızın konuşmaları ise şu şekilde, “Kendi ana dilini konuşmayan bir toplum başkalarına da katkı sağlayamaz.” diye belirtti.
” Türkçe’yi Geliştirmemiz Gerekiyor”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşmalarından kesitler ise şu şekilde:
“Bir özentidir gidiyor, kendi dilimizin zenginlikleri varken bu özentilerle hayvanların yarıştırıldığı Avrupa’daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil. Bunun üzerinden bazıları bindirecek, bindirsin. Biz doğruları konuşmaya mecburuz.” diye belirtti.
Ve şu şekilde devam etti:
“Dil çalışmalarına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Dil gibi hayati bir meselenin ideolojik tartışmaların aracı haline getirilmesinin acısını hala çekiyoruz. Türkiye, Türk Dili konusunda da geçmişi ile barıştığı, geleceği kucaklamaya hazırlandığı yeni bir dönemin eşiğindedir. Ortaöğretime Osmanlıca’yı koymamız önemlidir. Türk Dili’nin konuşulduğu geniş coğrafyada yürüteceğimiz çalışmalarda öncelikle kendi dilimizi geliştirmemize ihtiyacımız var. Ne güzel kıraathanemiz var, burada kitap oku, gazete oku, sohbetle beraber zenginleş. Bildiklerini karşıya sen ver, karşının bildiklerini de sen al. Bunlar yerini kafeteryalara, kulüplere terketti. ‘Clup’ bu benim değil ki, bütün bu tabelaları sökün, bu senin hakkın, en doğal hakkın. Neyi müsaade edersen onu asmak zorunda. Biz henüz bilgisayarlarda F klavye kullanımını dahi yaygınlaştırabilmiş değiliz. Sosyal medya mecralarında, dizilerde gençlerimizin kendi aralarında Türkçe’nin zenginliğine aykırı bir çoraklığın hüküm sürdüğünden muzdarip değil miyiz? Bu konudaki tedbirleri ona göre hep birlikte almalıyız. Ben bu duygularla 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı’nın başarılı geçmesini diliyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ