Sanikhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 Zirvesi Öncesi Açıklamalarda Bulundu: Merkel’e O Görüntünün Hesabını Soracağım!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 Zirvesi Öncesi Açıklamalarda Bulundu: Merkel’e O Görüntünün Hesabını Soracağım!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AP’nin verdiği karara sert bir şekilde tepki gösterdi. G-20 Zirvesi için Almanya’ya seyahat halinde olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada uçakta bir takım açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nun, “Türkiye-AB üyelik müzakereleri askıya alınsın” kararı için “Yok hükmünde” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Erdoğan ayrıca Afrin operasyonu için “Biz Rusya ile çatışmasızlık bölgelerini belirledik” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, uçakta seyahat halindeyken gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar şu şekilde:

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL’E O GÖRÜNTÜ’NÜN HESABINI SORACAĞIM

“Bunca yıldır sizlerle beraberim. Sadece başbakan cumhurbaşkanı olarak 15 yıllık aktif siyaset sürecim var. “Biliyorsunuz ben hiçbir sözümü sakınmam. Almanya’da yaşanan bazı olaylar maalesef üzücü. Mesala, Alman Başbakanlığı’nın önünde bir aracın üzerine benim, Putin ve Suud Kralı Salman’ın resimlerinin konulup suikast çağrısı yapılan bir pankart açılması… Bu Alman polislerinin gözü önünde, medyanın huzurunda yapılıyor. Bu tür şeylere müsaade edilmesi büyük felaket. Hem dost olacağız, hem NATO’da müttefik olacağız hem de bu tür şeylere müsaade edilecek, terör örgütlerine göz yumulacak. Almanya’nın adeta teröristlere yataklık eden bir ülke görüntüsü vermesi üzücü. Nitekim Alman Gizli Polis Teşkilatı’nın son raporu da bu endişelerimizi doğrular nitelikte. O raporda PKK’lıların mevcudiyeti, orada büyük miktarda haraç topladıkları itiraf ediliyor. Bunu ben de sürekli dile getiriyorum. Almanya Şansölyesi’ne 4 bin 500 dosya verdim, bir netice almış değiliz. PKK’lılar hala Alman polisinin güvencesinde orada en işlek caddelerde yürüyüşler yapabiliyorlar. Buna karşılık bizim ise orada soydaşlarımızla buluşmamıza engeller çıkarıyorlar. Böyle bir şeye müsaade edemeyiz diyorlar. Ben de tüm bunlar karşısında diyorum ki, bu tutum bir siyasi intihardır! Tüm bunları elbette Merkel’le yapacağım görüşmede de dile getireceğim.” ifadelerinde bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nun Kararı Yok Hükmündedir

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu kurulun kararı yok hükmendedir. Bu karar bizi bağlamaz.” şeklinde sert bir şekilde tepkisini ortaya koydu.

CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU TUTTURMUŞ ADALET

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Kılıçdaroğlu’nun bir adalet anlayışına sahip olduğunu düşünmüyorum. Şu anda yürüyor. Yürürken aslında kamu düzenini de bozuyor. Halbuki yürümek yerine pekala miting yapabilir. Niye yapmıyorsun? Tutturmuş adalet. Senin adaletle ne işin var? Biz partimizi bunun üzerine kurduk… Bu kadar adil isen sen kendi partinde genel başkanlığa aday olanları ne diye anında yedin? Grup toplantısında kendisine itiraz eden için “atın bu adamı” diyen o değil miydi? Hani adildin? Bunların siyasi geleneğinde bu var. Mesela merhum Ecevit başbakanlığı döneminde Merve Kavakçı’yı sadece başörtüsünden dolayı meclisten attırdı. “Atın bu kadını” sözleriyle ana muhalefet liderine serzenişlerde bulundu.

AFRİN OPERASYONU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrin operasyonu için şu sözleri kaydetti; ”Çatışmasızlık bölgelerine ilişkin atılacak adımlar zaten harita üzerinde de belli. Rusya’nın bu konuda bir rahatsızlığı yok. Biz Rusya ile bu bölgeyi belirlemişiz. Afrin’den bize olan saldırılar Rusya’nın kontrolü dışında olan olaylardır. Biz de bunlara angajman kuralları içinde karşılık vermeye devam ediyoruz. Bu Azez bölgesi ve Mümbiç için de geçerlidir. ABD Başkanı Donald Trump’la zaten telefonda yeni görüştük. Hamburg’da bir görüşme fırsatı olur mu, bilemiyorum. Ama ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile pazartesi günü İstanbul’da zaten görüşeceğiz.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ