Sanikhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Endonezya Cumhurbaşkanı İle Düzenlediği Basın Toplantısında 3 Bin Teröristin Etkisiz Hale Getirildiğini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Endonezya Cumhurbaşkanı İle Düzenlediği Basın Toplantısında 3 Bin Teröristin Etkisiz Hale Getirildiğini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan Fırat Kalkanı Operasyonu ile birlikte üst düzey isimlerin de yer aldığı 3 bin DEAŞ’ lı terör örgütü üyesinin etkisiz halde geçirildiğini ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya Cumhurbaşkanı olan Joko Widodo’ yu Cumhurbaşkalığı Külliyesi’ nde resmi bir törenle karşıladı ve  ikili arasında yapılan görüşmelerin arkasından imza töreni düzenleyecek olan Recep Tayyip Erdoğan ve Widodo ortak bir basın toplantısı yaptı. Erdoğan basın toplantısın da yaptığı açıklamada “Teröristler arasında ayrım yapmadan terörü bölgemizden söküp atmak için çetin ve çok taraflı mücadele yürütüyoruz. Bugüne kadar aralarında güney Asyalıların da olduğu 5 bin kişiyi sınır dışı ettik. 53 bin kişiye sınır yasağı koyduk. 100 bin Suriyeli kardeşimizin bu bölgelere dönmesini sağladık. Fırat Kalkanı Operasyonu’ nda 3 binin üzerinde DEAŞ’ lı teröristi etkisiz hale getirdik. ” sözlerini söyledi.

Erdoğan’ ın Yaptığı Açıklamadan Önemli Kesitler

“Bölgesel sorunları ele aldığımız gibi en son Katar’ daki gelişmeleri değerlendirme imkanımız oldu. Müşterek ne gibi adımlar atabiliriz. Bunları konuşma fırsatımız oldu. Dünya artık lokal mevziler olarak eline alınacak değil; bir bütün olarak ele alınması gereken ve gelişmelerin de bu şekilde gereken bir zemin arz ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı ve heyetiyle samimi istişarelerimiz aynı zamanda bakanlarımız arasında gerçekleşti. Güvenlik işbirliği ve terörle mücadele konusunda fikir teatisinde bulunduk. Her iki ülkenin emniyeti için önemli kararlar aldık. DEAŞ, FETÖ gibi şer şebekeleriyle mücadelemizi yoğunlaştıracağız. Teröristler arasında ayrım yapmadan terörü bölgemizden söküp atmak için çetin ve çok taraflı mücadele yürütüyoruz. Bugüne kadar aralarında güney Asyalıların da olduğu 5 bin kişiyi sınır dışı ettik. 53 bin kişiye sınır yasağı koyduk. 100 bin Suriyeli kardeşimizin bu bölgelere dönmesini sağladık. Fırat Kalkanı Operasyonu’ nda 3 binin üzerinde DEAŞ’ lı teröristi etkisiz hale getirdik. Bundan sonra da yabancı terörist savaşçılarla mücadelemizi kararlı bir şekilde yürüteceğiz.

Ticaret Hacmi Genişleyecek

”Endonezya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminde 2000’li yıllardan bu yana artış yaşadık ama 10 milyar dolar hedefini belirlemiştik ve bu hedefe ulaşacağımızı düşünüyorum. İİT ve D8 dahil birçok platformda iş birliğimiz var ve bu platformlardaki münasebetlerimizi geliştireceğiz.Şu gerçeği çok iyi biliyoruz. Asya Pasifik ülkelerinin etkinliği artıyor. Türkiye son 14 yıldır uyguladığı politikalarla hak ettiği yeri alıyor.” sözlerine söyleyerek konuşmasına son verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ