Sanikhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıkladı: İlk Milli Firkateynimiz Yapılmaya Başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıkladı: İlk Milli Firkateynimiz Yapılmaya Başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Gemi Projesi bünyesinde inşası tamamlanan Kınalıada Firkateyni’nin denize indirilme töreninde konuştu.
MİLGEM deniz araç ve gereçleri konusundaki projelerine devam ediyor. Yapımı tamamlanan Kınalıada Korveti’nden sonra sırada milli i sınıfı firkateyn var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Tuzla’daki İstanbul Tersanesi Komutanlığındaki tören ile inşası tamamlanan korvet denize indirilecek ve yeni yapılacak olan firkateyn için ilk imza atılmış olacak.

MİLGEM tarafından yapılan proje doğrultusunda TGC Heybeliada korveti 2011, TGC Büyükada 2013’te tamamlanmış ve denizdeki yerini aldı. Bu projeler doğrultusunda yapılan TGC Burgazada Korveti 2014 yılında denize çıktı. Proje kapsamına yapılacak olan gemilerin sonuncusu olan Kınalıada Korveti de bugün denize indirilecek. Geminin inşası 20 ay sürdü. Tüm eksikleri tamamlandıktan sonra göreve başlayacak olan gemi 2019’da tam anlamıyla hazır duruma getirilecek.

MİLGEM kapsamında yürütülen projede 8 gemi olduğu bilgisi verildi. Beşinci gemi olan İstanbul Firkateyni’nin de ilk çalışması bugün başlayacak. İstanbul Firkateyni’nin 3.5 yıl içerisinde tamamlanacağı bilgisi verildi.
İnşası tamamlanan Kınalıada Korveti’nin 99.5 metre boyu ve 4.4 metre genişliğinin olduğu bilgisi verildi.
Yapılacak olan İstanbul Firkateyni’nin ise nasıl olacağı bilgisi vatandaşlarla paylaşıldı. Diğer inşa edilen gemilere göre daha uzun menzilli silahları bünyesinde barındıracak. Komuta kontol ve savaş sistemleri de üst düzey olacak. Geminin boyunun 113 metre, genişliğinin ise 14 metre olacağı bilgisi verildi. Geminin her türlü savaş sistemini kendisinde barındıracağı söylendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ