Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(): Failed opening 'functions-ek.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php54/usr/share/pear:/opt/alt/php54/usr/share/php') in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ve Devlet Bahçeli Beştepe'de Görüştü! | Sanikhaber.com
Sanikhaber.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ve Devlet Bahçeli Beştepe’de Görüştü!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün Beştepe’de Cumhurbaşkan Erdoğan tarafından kabul edildi. 35 dakika süren görüşmede, iki partinin yol haritası üzerinde çalışması kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ve Devlet Bahçeli Beştepe’de Görüştü!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün Beştepe’de Cumhurbaşkan Erdoğan tarafından kabul edildi. 35 dakika süren görüşmede, iki partinin yol haritası üzerinde çalışması kararlaştırıldı.

 

Erdoğan ve Bahçeli ittifak kurmak için kolları sıvadıNiyazi Topcu  1 gün önce Gündem Haberleri Yorum Yok
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya gelerek, 2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlere kadar iki partinin izleyeceği taktik, uyum kanunları ile alakalı ittifak ve baraj konusu başta olmak üzere atılabilecek adımları görüştü. Görüşme ortalama 35 dakika sürdü.

Bahçeli’nin hafta başında yaptığı basın toplantısında, Kasım 2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkartmayacaklarını, adaylarının Erdoğan olduğunu açıklamasının sonrasında, AK Parti ve MHP’nin izleyeceği yol haritasını belirlemek üzere dün liderler bir araya geldi.

Bahçeli, basın toplantısında Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yürürlüğe girmesi için, “evet” cephesinde yer verilen MHP’nin, sistemin tam manasıyla uygulanacağı 2019 seçiminde Erdoğan’ı destekleyeceğini ifade etmiş, bu desteğin sistemin pekişmesi ismine 5 sene boyunca süreceğini de belirtmişti. Bahçeli, iki partinin genel seçimde ittifak yapması formülünü açıklarken de oy pusulasında hem ittifakın hem de partilerin adının bulunacağı bölümlerin bulunmasını önermişti. Bahçeli, AK Parti’den davet gelmeden bu önerilerle alakalı görüşme yapılmasının siyasi nezaketsizlik olacağını açıklamıştı.

Bahçeli’nin bu açıklamasından hemen sonra, önceki gün Erdoğan, AK Parti grup toplantısında verilen desteğe teşekkür etmiş, hızlı hareket etmek gerektiğini belirterek MHP liderine davette bulunduklarını açıklamıştı.
İki lider, bu açıklama trafiğinin sonrasında dün saat 16.05’te, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Ortalama 35 dakika süren görüşmede, Erdoğan’ın verdiği destek sebebiyle Bahçeli’ye teşekkür ettiği, beraber yapacakları çok iş olduğunu yinelediği kaydedildi.

Bahçeli’nin 16 Nisan referandumuyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik uyum kanunlarının bir an evvel yaşama geçirilmesi gerektiği yönündeki düşüncesini aktardığı görüşmede, bunun Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oturması ve kurumsallaşması açısından önemine değindiği ifade edildi. Uyum kanunları için tespit edilen sürenin aşıldığına ve takvimin daraldığına, seçimler öncesinde düzenlemelerinin bir an evvel yasalaştırılması gerekliliğine dikkat çeken Bahçeli’nin, MHP’nin bu konuya ilişkin çalışma içinde olduğunu ilettiği bildirildi.

Uyum kanunları ile alakalı muhalefetin görüşünün önemine değinen Bahçeli’nin ana muhalefet partisinin sürece dahil edilmesi gerekliliğine de vurgu yaptığı aktarıldı. Erdoğan’ın da aynı görüşte olduğu, CHP’den olumlu cevap gelmezse iki partinin bu süreci yürütebileceği değerlendirmesi yaptığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise uyum kanunlarının çıkması ile alakalı Bahçeli ile paralel düşünceler dile getirdiği öğrenilirken, AK Parti bünyesinde komisyonların çalıştığını ve anayasa değişikliği doğrultusunda öncelikli çıkması gereken yasal düzenlemelerin olgunlaştırılmak üzere olunduğunu belirttiği kaydedildi. “Arkadaşlar çalışıyor” diyen Erdoğan’ın partilerin kendi içindeki değerlendirmeler sonrası harekete geçilmesinin doğru olacağına dikkat çektiği ifade edildi.

Görüşmede öncelikle çıkması gereken teknik uyum düzenlemelerinin gerçekleştirilmesi, daha sonra seçim sistemi, seçim barajı gibi ittifakı da doğrudan ilgilendiren kanunlara odaklanılması ile alakalı görüş birliği içinde olunduğu öğrenildi. Hangi kanunların öncelikli çıkarılması gerektiği ile alakalı her partinin kendi içinde kurduğu komisyonlar vasıtasıyla çalışmalarını olgunlaştırması ve daha sonra Ak Parti ile MHP temsilcilerinin bir araya gelmesi noktasında ilkesel bazda fikir birliği sağlandığı dile getirildi. Komisyonların düzenlemelere ilişkin bir takvim yaratması ile alakalı da mutabık kalındığı kaydedildi. İttifak konusunun ise ileride yapılacak görüşmelerde detaylandırılması bekleniyor.

Bahçeli, görüşmeden sonra MHP’nin çekirdek karar organı Başkanlık Divanı ile yemekte buluştu. Yemeğin görüşmeden daha önce tespit edildiği bildirildi. Bahçeli’nin yemekte beklenenden daha kısa süren Erdoğan görüşmesine ilişkin ayrıntılı bilgi aktarmadığı öğrenildi

Edinilen bilgiye göre; görüşmede, her iki lider Türkiye’nin geleceği ve milli duruş sergilenmesi ile alakalı benzer fikirlere sahip olmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Karşılıklı “teşekkür” ifadelerinin sonrasında İran ve Suriye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmeler yapıldığı öğrenildi.

Bu arada MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin karar organlarını topluyor. 19-20-21 Ocak’ta Başkanlık Divanı, Merkez Yönetim Kurulu, İl Başkanları ve milletvekilleriyle bir araya gelecek. Parti kadroların Kızılcahamam’da kampa alacak olan Bahçeli’nin ittifak süreci, uyum kanunları çalışmaları ile ilgili bilgi vermesi bekleniyor. Toplantılarda 18 Mart’ta gerçekleştirilecek MHP’nin olağan büyük kongresine yönelik hazırlıkların da masaya yatırılması bekleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ